Menu

Míra inflace v České republice a Spojených státech

Ve středu byla v České republice oznámena červnová míra inflace, která dosáhla 17,2 %, což je maximum od prosince 1993. Květnová činila 16,0 %, došlo tedy k jejímu zvýšení o 1,2 procentního bodu. Podle metodiky EU míra inflace dosáhla 16,6 %. 

(zdroj: ČSÚ)

Základní položky meziroční míry inflace:

  • Zboží: +19,3 %, služby +13,9 %
  • Bydlení 1: elektřina +31,6 %, plyn 57,8 %, tuhá paliva 34,0 %, teplo a teplá voda + 18,1 %
  • Bydlení 2: nájem + 4,6 %, vodné + 5,3 %, stočné +6,4 %
  • Bydlení 3: imputované nájemné + 20,1 %. Je to výsledkem cen stavebních materiálů, stavebních prací a cen nových bytů pro vlastní bydlení. Váha tohoto ukazatele je při výpočtu inflace 12,2 %.
  • Potraviny: Mouka + 69,9 %, máslo + 55,8 %, mléko +42,3 %, cukr +41,3 %, drůbeží maso 32,8 %, chléb + 28,6 %, maso celkem +20,4 %  
  • Doprava a automobily: pohonné hmoty + 47,5 %, ceny automobilů + 14,5 %, 
  • Stravování a ubytování: stravovací služby + 23,5 %, ubytování +21,2 %
  • Rekreace a kultura +15,4 %

Za zmínku stojí komentáře ČNB. 

Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB se v rozhovoru pro E15 vyjádřil ke kombinaci výše inflace úrokových sazeb. Stávající míru inflace ČNB vnímá jako neakceptovatelnou a bezprecedentní. Podle interní analýzy ČNB by míra inflace bez zvyšování úrokových sazeb dosahovala 27 % a kurz koruny by se blížil 30 korunám za euro. Vrchol inflace očekává na přelomu léta a podzimu kolem 20 % a jako velké riziko vnímá rostoucí očekávání míry inflace. 

Podle Tomáše Holuba, člena Bankovní rady, inflace začne více zpomalovat v okamžiku, kdy lidé výrazným způsobem omezí své výdaje a donutí prodejce k zastavení zvyšování cen. Jako nejhorší možný scénář vidí, že by lidé i nadále očekávali vysokou míru inflace začali by úspor zbavovat zvýšeným utrácením. Bankovní intervence na obranu české koruny podle něj splňují svůj účel. 

Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky propojila vývoj mezd a inflace. Uvedla: „Pokud tato mzdová vyjednávání budou uměřená, tzn. že zaměstnanci nebudou žádat plnou kompenzaci inflace, potom to bude faktor toho, že se inflace skutečně zpomalí a navrátí k cíli. Pokud ovšem by žádali indexaci mezd o plnou inflaci, potom by s námi inflace zůstala opravdu ještě delší dobu a vynutilo by si to agresivní měnovou politiku.“

Vývoj mezd tedy bude ovlivňovat výši úrokových sazeb.

Zjednodušeně řečeno – inflace ještě poroste dál a snad před koncem roku začne klesat. Dosud se však ČNB v odhadu míry inflace vždy mýlila směrem dolů. Snad se v přesnosti odhadů zlepší. 

Inflace pokračuje v růstu i ve Spojených státech.

Červnová míra inflace dosáhla 9,1 %. Konsensus činil 8,8 % a květnová míra inflace činila 8,6 %. Zde je vidět stejná struktura hlavních tahounů míry inflace – ropa, plyn a další položky z oboru energetiky. K tomu se přidávají potraviny.

Fed bude muset jistě reagovat. Dosud se mluvilo o tom, že červencové zvýšení úrokových sazeb nebude malé, a že Fed raději zvýší úrokové sazby 75 bp. Z minutes posledního zasedání to bylo jednoznačné, nyní se však dostalo do hry jejich zvýšení o celý procentní bod. Jestli o něm Fed bude opravdu uvažovat, investorům to potvrdí. 

V okamžiku, kdy si to trhy uvědomily, dolar posílil a krátkodobě byl i silnější nežli euro. Maximum činilo 0,9952 dolaru za euro. Po většinu času od té oznámení míry inflace kurz osciloval mezi 1,00 až 1,01 dolaru za euro.