Menu

Minutes z posledního zasedání Fedu

Minulý týden ve středu byly zveřejněny minutes z červnového zasedání Fedu, na kterém zvýšil úrokové sazby o 0,75 % na 1,50 % -1,75 %. Toto zvýšení bylo trhem očekáváno a o cílové úrovni na konci letošního roku se mluvilo o hladině 3,4 % (v té době s tím trh souhlasil, dnes již ne).

Hlavních bodů z minutes je několik:

  • Inflace je příliš vysoká nad cílovou 2% úrovní a Fed je povinen se snažit o její snížení. Inflaci a odhadům jejího budoucího vývoje je věnována velká pozornost. Odhady budoucího vývoje se mění, Fed se bojí jakékoliv zrychlení. Výsledkem bude restriktivní politika. Změna odhadů viz tabulka níže.
  • Na červencovém zasedání Fed zvýší úrokové sazby o 50-75 bp (trh aktuálně očekává zvýšení o 75 bp s pravděpodobností 80 %).
  • Jakmile Fed zvedne úrokové sazby blízko odhadované úrovně, může zastavit zvyšování a s další krokem vyčkat (to je přesně to, o čem mluví stávající guvernér ČNB A. Michl).
  • Další zvyšování úrokových sazeb může mít nemalý negativní dopad na ekonomiku (slovo „recese“ nebylo použito, Fed věří, že k ní nedojde).  Rozdíly jsou v odhadu vývoje HDP v dalších letech. Někteří se bojí, že zpomalení bude větší než nyní očekávané. Viz tabulka níže.
  • Ztráty z držených cenných papírů (pokles cen dluhopisů) neovlivní kroky Fedu v monetární politice. 
  • Řada společností raději odkládá své investice, hlavně kvůli zvýšeným nákladům.

Je tedy vidět že Fed bude nadále předem avizovat, co udělá. Kdyby udělal něco neočekávaného otřese trhy. 

Odhady základních makroekonomických ukazatelů včetně porovnání s minulým odhadem a intervalem, v jakém jsou odhady činěny.

(zdroj: Fed)