Menu

Inflace v ČR dále roste

Minulý týden byly oznámeny míry inflace třech zemí, které nás velmi zajímají – v pondělí v České republice, v úterý ve Spojených státech a ve středu ve Velké Británii.

Česká republika

Březnová meziroční míra inflace dosáhla 12,7 %, únorová inflace činila 11,1 %. Další růst v březnu byl považován takřka za jistý, vždyť i guvernér ČNB J. Rusnok mluvil o možné 14 % inflaci. I když jedná se o maximum od května 1998, nejedná se tedy o nic překvapivého.

(zdroj: ČSÚ)

Tahouny inflace jsou pohonné hmoty s náklady na bydlení (zde jde zejména o elektřinu, zemní plyn a teplou vodu)

Za pozornost stojí rozhovor J. Rusnoka pro DVTV – je shlédnutí je zde.

Vybíráme několik bodů z rozhovoru:

  • Pokud se nic již mimořádného nestane, na konci letošního roku by inflace mohla být v rozmezí 4 až 6 %. Jedná se o porovnání prosince 2022 s prosincem 2021 a není to v rozporu s letošní průměrnou inflací nad 12 %.
  • Reakce míry inflace na zvyšování úrokových sazeb není okamžitá, na podzimní zvyšování úrokových sazeb inflace zatím nereaguje, očekávána je reakce až ve druhém pololetí.
  • Cílem ČNB je dočasné ochlazení ekonomiky.
  • ECB není podle něj klasická centrální banka, ale fiskálně-měnová politická agentura.

Druhým rozhovorem, který stojí za pozornost je rozhovor s Petrem Králem, ředitelem sekce měnové ČNB. Na webináři České spořitelny věnovaném inflaci je k dispozici od času 39:00 na tomto odkazu.

Podle něj ČNB očekává vrchol inflace kolem 14 procent, pokud se nic mimořádného nestane. Stav na Ukrajině vnímá jako nepredikovatelný. Hlavní, o co se snaží ČNB je, cituji:

Naše opatření míří na to, aby si lidé nezvykli, že inflace v rozsahu 10-15 % je něco normálního, co by mělo být očekáváno do budoucnosti, a přizpůsobovali tomu své nákupní zvyklosti, cenotvorbu ve firmách a mzdové vyjednávání. To je to, o co se tu teď hraje“

Zároveň uvedl: „My jsme nyní v pozici, kdy úrokové sazby začaly inflaci tlumit, plný efekt ochlazování ekonomiky se teprve dostaví. Nicméně bylo potřeba tento manévr provést a ukazuje se, že jsme ho udělali relativně včas a že mnoho zahraničních centrálních bank nás v tomto ohledu bude teprve dohánět.“

Bude velmi zajímavý postup Fedu, proto se budeme ještě věnovat inflaci ve Spojených státech

Spojené státy

Inflace ve Spojených státech dosáhla v březnu 8,5 % a je maximem od roku 1982, čímž opět překonala očekávání (ta činila 8,4 %). Únorová inflace činila 7,9 % a jedná se o největší meziměsíční zrychlení za posledních 6 měsíců.

(zdroj: U.S. Bureau of Labor Statistics)

Hlavními faktory jsou i zde ceny energií a dopravy (analogicky je to i v zemích eurozóny s inflací 7,5 % či ve Velké Británii s inflací 7,0 %). Fed již úroky začal zvyšovat a bude v tom s téměř jistotou pokračovat. Ani v jeho případě nemůže inflace obratem reagovat na zvyšování úrokových sazeb. Možná i proto se ve Fedu rodí jestřábi, kteří urychlí zvyšování úrokových sazeb. Musí však počítat s velkou pravděpodobností recese.  

Tento vývoj zvyšuje pravděpodobnost stagflace v řadě zemí.