Minulý týden Fed po čtyřech letech poprvé zvýšil úrokové sazby. Použil přitom obvyklý krok ve výši 0,25 % a z rozmezí 0 % – 0,25 % tedy došlo k růstu na 0,25 % – 0,50 %. Hlasování bylo v poměru 8:1, 8 členů se vyslovilo pro navýšení o 0,25%, pouze prezident Fedu v St. Louis James Bullard hlasoval pro zvýšení o 0,50 %, což bylo ostatně v souladu s jeho předchozími vyjádřeními. Fed nikoho nepřekvapil, jednalo se o velmi očekávaný krok. Dále v souladu se všemi očekáváními Fed ukončil politiku kvantitativního uvolňování a začne snižovat velikost aktiv.
Co se týče úrokových sazeb, Fed překvapil jejich možným dalším zvyšováním. Dosud bylo očekáváno plynulé zvyšování sazeb v březnu, červnu, září a prosinci. Fed však zvýšil odhad úrokových sazeb pro letošní rok o celý procentní bod. V souladu s tím naznačil, že může zvyšovat úrokové sazby na každém budoucím letošním zasedání (tedy 6x). Tento krok nebyl investory vůbec očekáván. Důvodem zvyšování úrokových sazeb je stále rostoucí inflace a očekávání jejího pomalejšího poklesu, než bylo doposud predikováno. Fed zvýšil očekávání letošní inflace z 2,7 % na 4,1 %, pro rok 2023 zvýšil odhad z 2,3 % na 2,6 %.
Navíc Fed výrazně zhoršil odhad růstu letošního HDP z 4,0 % na 2,8 %. Vnímá to jako dočasné zhoršení, mimo jiné ovlivněné vývojem na Ukrajině. Letošní dopad situace na Ukrajině na ekonomiku Spojených států si ale netroufá odhadnout, pro následující roky však prozatím odhad nezměnil. Fed tedy počítá s plynule rostoucí ekonomikou, recese se vůbec neobává (tato slova jsou zcela odlišná od názoru ČNB na českou ekonomiku, kde se již oficiálně začíná mluvit o hrozí stagflaci).
Pokud se Fedu povede zvýšit úrokové sazby bez dosažení recese, půjde o mimořádný výkon. Následující graf srovnává vývoj úrokových sazeb s šedivě označenými období recese.
Pouze v polovině 90. let se povedlo, že po zvyšování úrokových sazeb nenásledovala recese.
Na závěr přikládáme středeční prohlášení Fedu. Ve srovnání s minulým zasedáním je téměř celé napsáno znova.
Jestřábi se rodí.