Menu

Zlato v březnu na rekordech

Ceně zlata se ve svých komentářích obvykle nevěnujeme, avšak zatímní březnový vývoj stojí za pozornost.

Graf níže ukazuje vývoj za poslední měsíc. Cena na konci února byla na 2045 dolarech za unci a během prvních šesti obchodních dní března se zvýšila o 132 dolarů za unci. 

Hlavním důvodem byly zveřejněné makroekonomické ukazatele ve Spojených státech. 

(zdroj: Kitco.com)

Rally nastartovala v pátek 1. března po zveřejnění slabších ekonomických dat v předchozím dni – konkrétně šlo o zprávu o osobních příjmech a výdajích za leden, která zahrnuje inflační indexy výdajů na osobní spotřebu. Reakcí byly rostoucí naděje na červnové snížení sazeb Fedem. 

Následně vystoupil v Kongresu ve středu šéf Fedu J. Powell. Ten sice uvedl, že Fed zatím nepovažuje za vhodné snižovat úrokové sazby, nicméně naznačil, že „Fed není daleko“ a pravděpodobně bude rozumné začít o snižování sazeb uvažovat. Obchodníci zvýšili pravděpodobnost červnového snížení během necelého týdne z 66 % na 74 %.  

Ceny zlata minulý pátek vzrostly na další rekordní úroveň poté, co údaje o nárůstu míry nezaměstnanosti v USA ještě více posílily očekávání, že by Fed mohl brzy začít snižovat úrokové sazby. Zlato dosáhlo historického maxima 2 185,19 USD, následně cena korigovala na závěrečných 2179,1 dolaru za unci.

I přes dosažení nominálního historického maxima je však zlato stále ještě poněkud vzdáleno od svého inflačně očištěného historického maxima 3 355 USD za trojskou unci, kterého dosáhlo v roce 1980.

P. S. 

Únorová inflace bude zveřejněna v úterý 12. března.