Menu

Zasedání Fedu minulý týden

Při středečním zasedání opět nedošlo k významné změně politiky americké centrální banky. Vývoj ekonomiky Spojených států se sice zlepšil, ale stále nedosahuje úrovně, aby byl Fed ochoten začít snižovat objem kvantitativního uvolňování. Taktéž podle všech očekávání nedošlo ke změně úrokových sazeb.

Inflace byla opět označena za dočasnou. Každopádně J. Powell přiznal, že tak vysokou, a tak dlouho trvající ji Fed neočekával, přičemž se navíc začínají objevovat signály, že doba jejího trvání se může protáhnout ještě déle. Fed bude každopádně velmi sledovat ukazatel očekávané inflace. Pokud zůstane na stávající úrovni, vše je v pořádku. Pokud se tak ale nestane a „začne se o očekávané inflaci mluvit“, může nastat změna v chování spotřebitelů. Jednoduše řečeno – raději si něco kupí nyní, než aby nakupovali příští rok výrazně dráže.

Z pohledu další analýzy jsou zajímavá slova použitá při následné tiskové konferenci. Na J. Powella směřovala řada dotazů, aby uvedl, co je v současné chvíli hlavním ukazatelem ovlivňujícím chování Fedu. Powell zmínil jako zásadní faktor (použil výraz „subtantial“) míru nezaměstnanosti a počet pracovních míst, nikoliv přímo míru inflace.

Na řadu otázek týkajících se inflace odpověděl, že není tím hlavním, čím se Fed zabývá. Vnímá ji stále jako dočasnou (použil slovo „temporary“) a v zásadě i jako vyřešenou záležitost. Pokud tedy ke zpomalení inflace nebude docházet, může to být pro Fed velký problém.

Uvidíme, co nám bude sděleno na každoročním sympoziu v Jackson Hole. Jedná se o zavedené místo pro uvádění významných změn. Připomínám, že na tomto místě byla v loňském roce oznámená změny politiky vyhodnocování míry inflace. Letos se toto symposium koná ve dnech 26. – 28. srpna.