Menu

Zasedání Fedu minulý týden

V minulém týdnu se konalo první letošní zasedání Fedu. Výsledek byl v souladu s očekáváním, Fed oznámil, že nákupy aktiv ukončí počátkem března a poté začne zvyšovat úrokové sazby. Neřekl přesně kdy, ale nebude to trvat dlouho. Finanční trhy v současné době počítají se čtyřmi zvýšeními po 25 bp během příštího roku.

Mezi společnosti očekávající zvýšení úrokových sazeb ve 4 krocích patří investiční banka Goldman Sachs. První zvýšení přitom očekává v březnu a následující vždy po třech měsících, jak ukazuje následující graf.

J. Powell však nevyloučil zvyšování úrokových sazeb na každém z následujících letošních zasedání (tedy 7x) nebo že by některá ze zvýšení mohlo být vyšší než obvyklých 25 bp.

Fed zároveň zveřejnil principy snižování aktiv (QT) následující po zahájení zvyšování úrokových sazeb. Jízdní řád bude nastaven předem, nepůjde o neočekávaně prováděné kroky.

Držené dluhopisy Fed nebude prodávat, bude čekat na jejich splatnost. Po obdržení splátky budou nové dluhopisy zakoupeny za nižší částku. Otázkou je samozřejmě výše tohoto rozdílu. Nebylo by překvapivé, kdyby se jednalo o stejnou částku, o kterou probíhá snižování objemu kvantitativního uvolňování.

Výsledkem tedy bude snížení objemu aktiv Fedu. Výši cílové úrovně Fed (logicky) nespecifikoval, pouze uvedl, že se jedná o úroveň nutnou pro zajištění operací na volném trhu.

Na závěr přidáváme výstup ze zasedání. Červeně jsou v něm označeny změny proti prosincovému.