Menu

Zasedání bankovní rady ČNB

Bankovní rada ČNB minulý týden v souladu se všemi očekáváními opět ponechala úrokové sazby beze změny (již po jedenácté). Podruhé za sebou se všichni členové bankovní rady shodli na tom, že úrokové sazby zůstanou na stávající úrovni.

Úvahy o snížení úrokových sazeb nebyly na pořadu dne. Na následné tiskové konferenci uvedl guvernér České národní banky Aleš Michl, že bankovní rada očekává, že v nadcházejících čtvrtletích zůstanou úrokové sazby na vyšších úrovních, než bylo naznačeno v prognóze, která zmiňovala možnost snížení sazeb. Spolu s tím však odmítl vyloučit možnost ještě letošního prvního snížení úrokových sazeb. 

Stylem, že úrokové sazby budou výše po delší dobu se vyjadřují i vedení Fedu nebo Evropské centrální banky – varují investory, aby se blízkým snižování úrokových sazeb nepočítali. Naopak, v jejich případě je dokonce možné další zvyšování.

Ve svém rozhodnutí bankovní rada ČNB mimo jiné uvedla:

„Bankovní rada potvrzuje své odhodlání pokračovat v boji proti inflaci, dokud nebude plně pod kontrolou, tedy stabilizována poblíž dvouprocentního cíle.“

„Inflace v posledních dvou měsících klesla v souladu s letní prognózou. V září očekáváme její další výraznější pokles. Proti tomu bude působit nárůst cen paliv v návaznosti na růst cen ropy a opětovné zvýšení spotřební daně na naftu na původní úroveň v posledních týdnech. V říjnu pak očekáváme dočasný nárůst meziroční inflace kvůli nižší srovnávací základně z loňského roku způsobené zavedením úsporného tarifu na energie; nárůst meziroční inflace v závěru roku tak bude mít technické důvody a neohrožuje pokles inflace k cíli. V první polovině roku 2024 očekáváme inflaci poblíž dvouprocentního cíle.“

Rizika dalšího vývoje vnímá následujícím způsobem:

Na nejbližším listopadovém zasedání bankovní rady budou zveřejněny základní ukazatele nové makroekonomické prognózy. Ta o dalším vývoji úrokových sazeb hodně vypoví.