Menu

Zápisy z prosincových zasedání ČNB a Fedu

Minulý týden Česká národní banka a Fed zveřejnily zápisy z prosincových zasedání. Obě jsou možná překvapivě více jestřábí, než jak vypadala prohlášení po zasedáních.

Česká národní banka

Na prosincovém zasedání bankovní rada ČNB jednomyslně snížila úrokové sazby o 0,25 %, což  bylo v souladu s očekáváním většiny analytiků. 

Bankovní rada očekává výrazný pokles inflace v letošním roce, i když ne těsně k 2% cílové úrovni. I tento vývoj umožnil první malé snížení úrokových sazeb. Riziko neočekávaně vysoké lednové inflace vnímá jako malé. Jako dva protiinflační faktory vnímají členové bankovní rady slabý vývoj zahraničních ekonomik, stávající politiku ECB a hrozící recesi v eurozóně. 

Jako proinflační riziko je označen deficit státního rozpočtu (výsledek za celý rok 2023 nebyl v době zasedání bankovní rady ještě znám). 

Diskusi o dalším možném vývoji úrokových sazeb cituji:

Bankovní rada diskutovala i o budoucí trajektorii měnověpolitických úrokových sazeb. Podle A. Michla jsou úrokové sazby bezpečně vysoko nad jejich rovnovážnou úrovní, což umožní na následujících jednáních kdykoliv zastavit či přerušit jejich pokles v případě materializace proinflačních rizik. J. Frait uvedl, že snižování úrokových sazeb bude pravděpodobně pomalejší, než implikovala jejich trajektorie z posledních prognóz. Podle T. Holuba by byl naopak na prosincovém zasedání prostor i pro výraznější snížení úrokových sazeb než o standardních 25 bazických bodů, pro které hovoří zejména komunikační důvody. Pokud se ale bude naplňovat základní scénář podzimní prognózy, bude podle něj muset na příštích zasedáních dojít k razantnějšímu snižování úrokových sazeb, v opačném případě se domácí měnová politika dostane výrazně „za křivku“.

Připomínáme, že analytici očekávají, že hlavní úroková sazba ČNB by se měla ke konci příštího roku stabilizovat kolem 4 %. Naopak, na trhu pracuje s poklesem až k 3 %. Členové bankovní rady opakovaně varují, že analytici mají přehnaná očekávání. Bankovní rada primárně sleduje a bude sledovat jádrovou inflaci, která je aktuálně na 3,9 %.  

Fed

Fed na svém prosincovém zasedání potřetí za sebou (opět jednohlasně) ponechal úrokové sazby beze změny (5,25 – 5,50 %). Při oznamování vypadal jako holubice, záznam z jednání ale ukazuje něco jiného.

Podle Minutes by nemuselo letos dojít k žádnému snižování úroků, trhy pracují s něčím úplně jiným – to je hlavní bod. Ke snižování úrokových sazeb by mohlo dojít až poté, co se inflace po delší dobu stabilizuje, přičemž byla zmíněna 2% cílová úroveň. 

Členové uvádí, že snížení úroků  bude brzdit snižování inflace, naopak je třeba brát v úvahu i míru nezaměstnanosti. 

Velkým tématem je a nadále i bude pokračování či nepokračování QT