Minulý týden vydaly „Minutes“ ze svých posledních zasedání ECB i Fed. Výsledek není nijak překvapivý – obě centrální banky budou pokračovat v kvantitativním uvolňování. Pojďme se ale podívat na zajímavé body z jejich jednání.
ECB (jednání proběhlo 10. a 11. března)
- Země eurozóny jsou v horší ekonomické situaci než Spojené státy. Doslova “the recent tightening of financing conditions was generally seen as premature for the euro area, which was still in a weaker cyclical position than the U.S.„
- Výnosy státních dluhopisů budou sledovaným ukazatelem. ECB ale zároveň uvedla, že jim nebude dávat nepřiměřeně velkou váhu. Zvyšující se tržní úrokové sazby, resp. výnosy státních dluhopisů řady zemí nebudou automaticky důvodem k intervenci na finančních trzích. Musí však být výsledkem zrychlení ekonomického růstu (toto ECB musela sdělit, neznámá reakce ECB na růst tržních úrokových sazeb by totiž znamenala zvýšení rizika).
- Růst bezrizikové úrokové sazby zvyšuje investiční riziko v některých zemích.
- V případě jakékoliv potřeby bez váhání dojde ke zvýšení objemů kvantitativního uvolňování. Konkrétní podmínky přitom ECB nepovažovala za nutné řešit.
- Různé skupiny vnímají pomalu rostoucí inflaci protichůdně. Finanční trhy ji vítají, výrobní společnosti nebo společnosti poskytující služby a spotřebitelé mají opačný názor.
Fed (jednání proběhlo 16. a 17. března)
- Fed se nebojí aktuální situace a jakékoliv změny ve své měnové politice bude oznamovat předem
- Šéf Dallaské pobočky Fedu oznámil, že Fed může začít zmenšovat velikost své rozvahy (dá se tomu však věřit? – viz grafy v článku z minulého týdne)
- V případě nezpochybnitelné nutnosti Fed změní objem kvantitativného uvolňování (to však není zmenšení velikosti rozvahy, jde pouze o zpomalení jejího růstu).
- Investoři očekávají zrychlení ekonomického růstu. Důkazem jsou rostoucí výnosy státních obligací. Spotřebitelé tomu naopak nevěří (situace je tedy v tomto bodě identická jako v zemích eurozóny).
- Pokud by se růst výnosů zastavil, investoři by se opět vrátili k větší akceptaci rizika, aby výnosy nebyly na nízkých úrovních.
- Někteří členové vedení Fedu vyjádřili obavy z vývoje na trhu nemovitostí a jeho dopadu na ekonomiku.
- Fed bude své aktivity a intervence odvíjet od stávající situace (to je zásadní rozdíl ve srovnání s ČNB – ta se dle vlastního vyjádření neřídí aktuální situací, ale vlastním výhledem).
Sledování změn bude jedním z nejlepších kroků, které mohou investoři dělat. Pokud by došlo k větší změně, budeme vás o ní samozřejmě informovat.