Menu

Zajímavý zpětný odkup akcií

Nedávno byly oznámeny objemy zpětných odkupů akcií za letošní 3. čtvrtletí. Objem mírně přesáhl hranici 100 miliard dolarů, což je patrné i z grafu níže:

Téměř polovinu odkupů provedlo 5 společností (připomínáme, že banky mají zpětné odkupy akcí zakázány). Jsou tam vidět 4 technologické společnosti. Téměř ve všech případech společnosti nevnímají zpětné odkupy svých akcií jako investici do nich, ale jako vrácení peněz zpět investorům. Samotné provedení zpětného odkupu navíc automaticky adekvátně zvyšuje zisk na akcii a snižuje ukazatel P/E.

Pátou (a co do objemu druhou v pořadí) je společnost, která až do letošního roku své akcie prakticky neodkupovala. Společnost totiž vnímá zpětný odkup akcií jako investici do nich.

Jedná se o společnost Berkshire Hathaway. Pokud ke zpětným odkupům svých akcií společnost přistoupí, vnímá je jako podhodnocené a jejich zpětný odkup musí schválit jak W. Buffett, tak i Ch. Munger. Její zpětné odkupy za posledních 12 měsíců činily 17,8 miliardy dolarů. Z toho 15,7 miliardy patří do letošního roku. Pro srovnání – tyto nákupy za třetí čtvrtletí byly větší nežli kumulovaný objem jejích investic do farmaceutických společností. 

Protože Berkshire Hathaway má desítky miliard nevyužitých finančních prostředků, lze očekávat další významné zpětné odkupy vlastních akcií.