Menu

Wirecard – hrozí změna z BIG 4 na BIG 3?

Pravděpodobně jste již slyšeli o krachu společnosti Wirecard. Jde o firmu zaměřenou na zpracování elektronických plateb. Od pátku jsou zablokované jí vydávané platební karty, přičemž jen v Evropě jich je 1 milión, u nás 40 tisíc. Co se stalo?

Na firemních bankovních účtech této společnosti „chybí“ 1,9 miliardy euro. Důvodem bankrotu je odhalení rozsáhlého falšování tržeb. Výroky auditora za rok 2019 stále odmítá vydat společnost Ernst & Young. Právě pro tuto auditorskou firmu – patřící do prestižní skupiny BIG 4, tedy 4 největších auditorských společností na světě – může mít celá kauza Wirecard až fatální důsledky.

Ernst & Young (EY) je auditorem společnosti Wirecard již po řadu let. Podle informací The Wall Street Journal (https://www.wsj.com/articles/wirecard-scandal-puts-spotlight-on-auditor-ernst-young-11593286933)  EY podcenila od roku 2016 audit – primárně pak kontrolu stavu bankovních výpisů. Podle informací The Financial Times jí údajně „printscreen stačil“. EY uvedla, že účetnictví společnosti, a tedy i výkazy, odpovídají skutečnosti, což je něco naprosto nevídaného. Nesrovnalostí si auditoři údajně „všimli“ až loni.

Možný dopad této události začíná být porovnáván s krachem společnosti Enron přes 20 lety, jejímž důsledkem byl i následný bankrot mnohaletého auditora Enronu, společnosti Arthur Andersen (tehdy se z BIG 6 stala BIG 5). Následné snížení na stávající BIG 4 nebyl důsledkem krachu auditora, ale fúze a výsledný vznik PwC. Nyní může jít ke dnu i společnost Ernst & Young a z velké čtyřky by se rázem stala velká trojka…