Menu

WeWork a zrušené IPO

Kdo je společnost WeWork? WeWork se snaží prezentovat jako inovativní technologický start-up, jehož business je postaven na trendu co-workingu. Přitom je to ale společnost pohybující se ve starém dobrém realitním businessu se všemi jeho riziky, dokonce se zvýšenými. WeWork pronajímá kancelářské prostory ve svých co-workingových centrech, a to i velmi malé a na velmi krátkou dobu – například 1 stůl na pár týdnů. Tedy bez dlouhodobých smluv, jak je v realitním businessu zvykem.

V polovině září společnost zrušila svoje dlouho očekávané IPO pro malý zájem investorů. Kulantněji řečeno IPO bylo „odloženo na neurčito“. Toto oznámení nezůstalo bez reakcí, vždyť ještě letos v lednu držela největší podíl investiční společnost Softbank prostřednictvím svého Vision Fund.

Tehdy byla společnost WeWork oceněna na 47 miliard. O výše zmíněném ocenění si dnes může WeWork nechat zdát, aktuální ocenění je na úrovni 10-15 mld dolarů a to i z důvodu, že jedním, kdo prosazoval odložení IPO, byla právě společnost Softbank. Asi nechtěli vykázat takovou ztrátu z přecenění velké letošní investice. ?

Dobrý odhad prokázal časopis Forbes, který pár dní po zveřejnění reportu S-1 v polovině srpna ohodnotil toto IPO jako nejšílenější a nejnebezpečnější. Zdá se, že společnost bojuje o přežití.