Menu

Významný pokles na akciových trzích

V minulém týdnu došlo k výraznému pokladu amerických akcií, přičemž se jednalo dokonce o největší týdenní pokles za poslední dva roky. Hodnota indexu DJIA klesla o 4,6 %, S&P 500 o 5,7 % a NASDAQ o 7,5 %.

(zdroj: finance.yahoo.com)

K propadu došlo ve všech sektorech, hlavními „tahouny“ byly sektory spotřebitelského zboží a technologií, naopak nejmenší pokles zaznamenaly sektory energetiky a utilities.

(zdroj: finviz.com)

Co se týká konkrétních titulů – v sektoru spotřebitelského zboží nejvíce propadl Amazon (-11,52 %) doprovázený Home Depot (-9,79 %).

Došlo k výraznému poklesu oblíbené skupiny akcií pod zkratkou FANGMAN, která má přibližně čtvrtinový podíl na indexu S&P 500. Zde vývoj členů této skupiny v uplynulém týdnu:

Rekordní byl pokles akcií Netflixu, který byl dokonce čtyřnásobkem oproti poklesu samotného indexu.

Pokles nezpůsobily zveřejněné výsledky (tržby i zisk překonaly očekávání), ale oznámení o zpomalení růstu. V prvním čtvrtletí 2022 očekával Netflix získání až 5,7 miliónu nových předplatitelů. Tento odhad byl ale snížen na 2,5 miliónu nových zákazníků. Společnost má nyní celkem 222 miliónů zákazníků, z nichž více než 36 miliónů získala v roce 2020 a 18,2 miliónu pak v roce 2021.

Rychlost růstu zákazníků (následně tedy i tržeb) rozhodne o tom, jak moc růstovou akcií Netflix zůstane.

P. S. Zajímavé akcie jsou mezi nejvíce rostoucími. Na prvním místě jsou zcela bez překvapení akcie společnosti Activision Blizzard (+26,77 %) v návaznosti na akvizici ze strany Microsoftu. Na druhém místě jsou pak akcie společnosti Las Vegas Sands (+16,17 %) provozující kasina…