Menu

Vývoj úrokových sazeb ve Spojených státech

Ve Spojených státech rostou od léta loňského roku tržní úrokové sazby. A to i za situace, kdy Fed drží základní úrokovou sazbu od 15. března minulého roku na úrovni 0,25 %. Růst výnosů amerických vládních bondů podpořil ve čtvrtek i šéf Fedu J. Powell. Ve svém projevu totiž nic neslíbil, i když investoři očekávali, že Fed určitě přislíbí další podpůrný balíček. Zklamání se projevilo, výnosy vládních bodů vzrostly.

Poprvé jsme se tomu tématu věnovali před necelými dvěma měsíci, toto je aktualizace vývoje.

Před dvěma měsíci výnos desetiletých dluhopisů poprvé po dlouhé době vzrostl nad 1 % p.a. a bylo to vnímáno jaké proražení významné hranice směrem vzhůru.  Ukázalo se to jako pravdivé. K tomu navíc je tento růst výnosu rychlejší, nežli byl očekáván. Za tyto dva měsíce výnos stoupl o polovinu, aktuálně činí 1,54 %, graf je názorný a je na něm vidět i čtvrteční skokové zvýšení výnosu. Je to maximum od 20. února 2020.

Analogicky probíhá vývoj u třicetiletých dluhopisů. Za necelé dva měsíce stoupl jejich výnos z 1,81 % na 2,30 %. Je to maximum od 13. ledna 2020, tedy od doby, kdy se o možné ekonomické krizi vůbec nemluvilo.

Lednová inflace činí 1,4 % a Powell potvrdil její očekávané zrychlení až na úroveň 3–4 %. Tento faktor je pravděpodobně klíčovým pro vývoj výnosu obligací. Reálný výnos desetiletých obligací se při lednové inflaci dostal do kladných čísel, u třicetiletých obligací činí reálný výnos 0,9 % p. a. Kladný reálný výnos je možný nyní. Jestliže dojde ke zrychlení inflace nad 3 procenta, těžko budou desetileté obligace i nadále přinášet kladná reálný výnos. U třicetiletých by k tomu mohlo dojít.

Je pravděpodobné, že vzhledem k srpnové konferenci v Jackson Hole nebude Fed vnímat tuto inflaci jako rizikovou. Tehdy J. Powell prohlásil:

„following periods when inflation has been running persistently below 2 percent, appropriate monetary policy will likely aim to achieve inflation moderately above 2 percent for some time.”

Příští týden probíhá dvoudenní zasedání Fedu. Bude velmi zajímavé sledovat případné rozdíly mezi J. Powellem minulý čtvrtek a Fedem příští středu. Vyplatí se studovat slovo od slova.