Útok ruské armády na sousední Ukrajinu začal minulý týden v noci ze středy na čtvrtek. Budeme se proto věnovat vývoji na finančních trzích ve dnech, které tomuto útoku následovaly, tj. čtvrtek a pátek.
Prakticky všechny trhy se chovaly podobným způsobem. Velký skok při otevírání trhů, ale již v průběhu čtvrtka se trh zastavil a nastala růstová korekce předchozího poklesu, případně naopak korekce růstu cen komodit. Podíváme se na to detailněji.
Akciové trhy
Toto je vývoj evropského indexu Stoxx600, jehož výše se v pátek přiblížila hodnotě dosažené ve středu.
Zajímavý je pohled na během pátku nejrychleji rostoucí akcie. V první trojici jsou dvě polské banky – Bank Polska Kasa Opieki známá spíše jako Pekao a největší polská banka Powszechna Kasa Oszczędności známá pod zkratkou PKO, doplněné akciemi anglo-ruského těžaře drahých kovů – společnost Polymetal, která je zároveň součástí indexu FTSE 100).
Nejvíce klesajícími byly akcie dodavatele automobilového průmyslu Valeo, společnosti Allfunds Group poskytující platformu pro B2B správu aktiv a investice a společnost z ropného průmyslu Lundin Energy
Americký akciový index S&P 500 v pátek dokonce překonal středeční úroveň.
Největší pokles cen zaznamenaly akcie společností vyrábějících spotřební cyklické produkty (consumer cyclicals) a z finančního sektoru. Nejvíce klesajícími akciemi byly akcie společností Tesla a Home Depot. Výrazný pokles zaznamenaly rovněž akcie společností Booking Holdings, Boeing a Deere & Co.
Nejvíce rostly ceny akcií ze sektoru utilit a zdravotnictví. Kdybychom šli do větších detailů, mezi nejvíce rostoucí akcie se bez jakýchkoliv překvapení dostávají tituly ze zbrojařského průmyslu. Z těchto společností nejvíce rostla akcie Huntington Ingalls, následovaná Global Dynamics. Za pozornost stojí, že do skupiny rychle rostoucích se dostala také jedna akcie z finančního sektoru – Paypal.
Devizové trhy
Nejčastěji globálně zmiňovaným kurzem euro / dolar, v České republice je koruna / euro. Přidáváme i kurz rubl / dolar. Ve všech případech došlo k posílení dolaru, jak ostatně ukazují následující grafy.
Pokles rublu vůči dolaru v průběhu čtvrtečního a pátečního obchodování není nijak překvapivý. V rámci pondělního obchodování pak pod vlivem přijatých sankcí a zmražení velké části devizových rezerv ruské centrální banky dále rubl prudce oslabil.
Oslabení eura ale ukazuje, že dolar stále funguje jako bezpečná globální měna. V případě nečekaného rizika se k ní investoři vrací.
V rámci pohybu kurzu české koruny svědky dvou změn. Prvním pohybem kurz je oslabení koruny vůči euru. Investoři preferovali euro nežli korunu. Na grafu je to vidět názorně.
Díky výše zmíněnému posílení dolaru vůči euru je oslabení koruny vůči dolaru výraznější.
Politický faktor bude mít na kurz koruny velký vliv do březnového zasedání ČNB. Tam se uvidí, jaký bude další vývoj úrokových sazeb. Zda bude ČNB stále preferovat inflaci, či zda zohlední i situaci na Ukrajině. Úrokové sazby se opět stanou významným faktorem pro kurz koruny.
Komoditní trhy
Nejsledovanější komoditou byla ropa. Ve čtvrtek došlo ke skokovému růstu, poté následovala korekce.
Velkou obavou je možný výpadek ruských dodávek na světový trh. Pokud by k němu došlo (Rusko je druhým největším světovým producentem ropy za Spojenými státy), cena ropy by mohla významně stoupnout. To by byl tlak na zvýšení míry globální inflace, v lepším případě by se jednalo o zabránění jejího snížení. O dalších efektech výpadu dodávek nemluvě.
O víkendu došlo k dohodě vyloučit vybrané ruské banky z platebního systému SWIFT a dohodě o snaze Fedu, ECB a BoE eliminovat z finančních trhů ruskou centrální banku. Reakci finančních trhů je prakticky nemožné odhadnout, nicméně je třeba počítat se zvýšenou tržní volatilitou.