Menu

Vývoj ceny ropy v posledních měsících

Ceny ropy začala v posledních měsících výrazně růst. Zatímco se pohybovala mírně nad 70 dolary za barel, aktuální cena je necelých 94 dolarů za barel. Růst o více než 30 % zároveň znamená nejvyšší úroveň od listopadu loňského roku. 

Roční vývoj ceny ropy Brent je názorně vidět zde:

V současné době lze říci, že trh ropou de facto řídí Saudská Arábie. Ta se počátkem září rozhodla prodloužit dobrovolné snížení těžby své ropy o 1 milion barelů denně až do konce tohoto roku. Toto snížení se kromě toho přidává k dalšímu dobrovolnému omezení produkce ropy o 1,66 milionu barelů denně do konce roku 2024, ke kterému se na jaře se zavázaly země OPEC+.

Uvedené dobrovolné snížení měsíční těžby o 1 milion barelů ropy denně se Saúdské Arábii výrazně vyplatilo i v absolutních hodnotách. Při kombinaci desetiprocentního snížení těžby ropy a následném zvýšení její ceny o více než 30 % dochází ke zvýšení příjmu Saúdské Arábie z prodeje ropy o cca 22 %.

Druhým faktorem růstu ceny je i ruské rozhodnutí o zastavení vývozu benzínu a nafty. Dlouhodobý výpadek pohonných hmot z Ruska by byl šedou labutí pro globální trh s ropou a pohonnými hmotami. Současné načasování tohoto kroku před zimou vyvolává spekulace, že Rusko by mohlo využít ropu a benzín jako prostředky k vyjednávání, podobně jako v minulosti učinilo se zemním plynem. Cena ropy na toto oznámení sice reagovala růstem, avšak zatím se nejednalo o několikadolarovou změnu ceny.

Významným faktorem pro další vývoj ceny ropy bude i chování obchodníků na komoditních trzích. Minulý týden došlo k zastavení předcházejícího rychlého růstu ceny ropy zejména díky vybírání zisku řadou obchodníků. V případě prolomení stodolarové hranice lze očekávat další výrazný výběr zisků.

Jestliže se objeví černá labuť, vývoj ceny ropy nabere zcela jiných obrátek.