Menu

Vývoj aktiv v Q1

Hlavní událostí ovlivňující finanční trhy v letošním prvním čtvrtletí byl vývoj ve finančním sektoru, zejména pak problémy Silicon Valley Bank a Credit Suisse. Ještě počátkem března bylo očekáváno pokračování zvyšování úrokových sazeb Fedu, Evropské centrální banky i Bank of England. Po těchto událostech je další zvýšení téměř jisté pouze v případě ECB. 

Vítězem prvního čtvrtletí jsou technologické akcie následované londýnskou burzou, na třetím místě jsou řecké akcie. V případě Nasdaq Composite se jedná o nejlepší čtvrtletí za téměř tři roky.  Jeho 17% růst (index Nasdaq 100 stoupl dokonce o 20,8 %) je ve srovnání s S&P 500 (+7,5 %) více než dvojnásobný. Důvodem menšího růstu S&P 500 je pokles cen finančního sektoru (-5,6 %). Na druhou stranu ale i přes výše zmíněné problémy finančního sektoru byla téměř polovina růstu indexu dosažena v březnu. 

Největším poraženým aktivem je ropa.

V rámci technologických akcií nejrychleji rostly akcie forem zaměřujících se na polovodiče. V jejich případě šlo o druhé nejlepší čtvrtletí od roku 2001. Tahouny byla Nvidia (NVDA), která vzrostla o 90,1 % a akcie Advanced Micro Devices (AMD) s růstem o 51,3 %.

Díky zastavení očekávání zvyšování úrokových sazeb Fedem zažily nejlepší čtvrtletí za poslední 3 roky i státní dluhopisy.  V případě těch amerických se jednalo o nejlepší čtvrtletí od 1. čtvrtletí 2020, v případě evropských od 3. čtvrtletí 2019. Co se týká drahých kovů, cena zlata stoupla o 8 %, cena stříbra zůstala prakticky beze změny.

Poraženou je ropa, potažmo zemní plyn. Cena ropy Brent se snížila o 7,1 %, cena zemního plynu v Evropě (není v grafu výše) klesla dokonce o 59,6 %. Pokles cen těchto komodit byl v Evropě i Spojených státech velmi vítán.

Bude zajímavé sledovat vývoj cen akcií i vývoj ceny ropy s ohledem na jejich dopad na míru inflace i chování centrálních bank.