Menu

Výsledky IT firem s významným podílem na trhu cloudových služeb.

Minulý týden zveřejnila své výsledky hospodaření celá řada společností. Těmi největšími pak byly Amazon, Alphabet a Microsoft. Na první pohled relativně rozdílné společnosti mají ale jedno velmi společné – patří mezi 3 největší na trhu cloudových služeb. 

Názorně je to vidět zde:

Jako první se tedy budeme věnovat společnosti Amazon.

Výsledky Amazonu byly lepší než očekávané. Tržby dosáhly 127,4 mld. dolarů při očekávaných 124,7 miliardy. Provozní zisk činil 4,8 miliardy při očekávaných 3 miliardách. Struktura tržeb i nákladů je názorně vidět zde:

V meziročním srovnání dosahuje růst tržeb 9,4 %, provozního zisk se zvýšil dokonce o 30%. Největší tržby přináší klasický prodej zboží na Amazonu představující 51,1 miliard dolarů. Na druhém místě jsou poplatky inkasované za zprostředkování prodejů jiným zákazníkům, dosahují téměř 30 miliard dolarů. Na třetím místě jsou pak cloudové služby s tržbami 21,3 miliardy dolarů.

Je vidět, že celý provozní zisk je generován výhradně poskytováním cloudových služeb Amazon Web Services (AWS). Tržby této divize při 16 % růstu (očekávání byla 14% růst) dosáhly 21,3 miliardy dolarů představující 17 % tržeb a generující provozní zisk ve výši 5,1 miliard. 

Po oznámení výsledků Amazonu cena akcie skokově vzrostla o 12 %, a to i díky očekávanému růstu tržeb i zisku ve druhém čtvrtletí. V okamžiku, kdy vedení Amazonu oznámilo očekávané výrazné zpomalení růstu AWS tržeb v dubnu, cena akcie klesla pod původní úroveň.

Pro zajímavost: při zveřejňování výsledků byl 6x použit výraz „AI“ a 2x „Artificial Intelligence“. 


Společností s druhým největším podílem je cloudovém trhu je Microsoft s podílem 23 %. I jeho výsledky překonaly očekávání analytiků, a to jak v případě tržeb, tak i zisku. Výsledky jsou názorně vidět zde:

Cloudové služby generují 42 % tržeb Microsoftu a jejich růst je hlavním tahounem 7% meziročního růstu tržeb společnosti. Kdyby byl kurz dolaru nyní stejný jako před rokem, místo 7 % by růst tržeb dosahoval 10 %. Zisk rostl o 10 % a překonal očekávání analytiků. 

Ve stejnou dobu britský antimonopolní úřad zablokoval Microsoftu převzetí společnosti Activision Blizzard, která se zabývá vývojem počítačových her. Obavy úřadu panují ohledně trhu cloudových a konzolových her. Obě společnosti se budou proti rozhodnutí odvolávat. Britský antimonopolní úřad rozhodl jako první, úřady ve Spojených státech Evropské unii svá rozhodnutí ještě neoznámily.  Protože k fúzi dosud nedošlo, výsledky Activision Blizzard nejsou ve výsledcích Microsoftu nijak zahrnuty.

Na třetím místě cloudového trhu se nachází společnost Alphabet s podílem 10 %. Její čtvrtletní tržby se meziročně zvýšily o 3 %, čistý zisk naopak o 8,5 % klesl. Velikost tržeb i zisku i tak překonala očekávání. 

Výsledky jsou názorně vidět zde:

Hlavním zdrojem příjmů je reklama, příjmy z cloudových služeb přináší necelých 11 % tržeb.  Google cloud se poprvé stal ziskovým, dosud přinášel pouze ztráty. Bude mu věnována velká pozornost. První věta CFO při uvádění výsledků činila: „Our revenue reflects resilience in search and momentum in cloud. We are focused on growth innovation especially in our advancement on AI.”

V rámci příjmů z reklamy klesly třetí čtvrtletí po době příjmy od Youtube, meziroční pokles činí 3 %. Vzhledem k úspěchu implementace ChatGPT ve službě Bing od Microsoftu si musí Alphabet dát pozor na příjem z reklamy díky možnému snížení podílu na trhu prohlížečů. 

Výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku budou opět zajímavé, velmi sledovanou položkou se kromě cloudových služeb stane vývoj ohledně ChatGPT. Hlavně v boji Microsoft x Alphabet.