Menu

Výsledková sezóna se rozjíždí, jak dopadnou velké banky?

Výsledková sezóna ve Spojených státech za Q4-2019 se v nadcházejících týdnech rozběhne na plné obrátky. Obecně panuje konsensus, že zisky společností za uplynulý kvartál budou mírně klesat a rok 2019 se tak zapíše do historie jako rok nevýrazných hospodářských výsledků firem.

Wall Street ale věří v obrat v roce 2020, což by jistě pomohlo ospravedlnit stávající velmi vysoké ceny akcií a podpořit další hospodářský růst. Pro srovnání – zatímco akciový trh (měřeno optikou indexu S&P 500) za předchozí rok rostl o téměř 30 %, očekává se, že zisky společností se v roce 2019 zvýšily o pouhé 1 %. I přes takto slabou výkonnost v uplynulém roce panuje konsensus, že letos by ziskovost měla dosáhnout růstu o cca 10 %. Přispět by k tomu mělo i zklidnění situace ohledně Brexitu, zvýšená pravděpodobnost obchodní dohody mezi Čínou a USA či stávající politika Fedu (významně koordinovaná D. Trumpem) a výhledu neměnných sazeb pro tento rok.

Podle CNBC ale i přes zmíněný optimismus ohledně růstu výnosů v roce 2020 analytici již snížili prognózy v prvním čtvrtletí u 10 z 15 společností, které nedávno vykázaly své výsledky, včetně významných revizí velkých jmen jako Nike, FedEx, Carnival, General Mills či Micron Technology. Existuje tedy značná pravděpodobnost, že další revize budou následovat. Zejména bude zajímavé sledovat výsledky automobilek – GM či Fordu, velkých ropných společností jako Chevron, ExxonMobil či Occidental Petroleum, v problémech se topícího Boeingu či internetového giganta Amazon.

Neméně zajímavé bude ale pozorovat výsledky bank v tomto týdnu. Pro zajímavost – v roce 2018 největší americké banky vydělaly 120 mld USD, což bylo dosavadní historické maximum. S velkou pravděpodobností to však v minulém roce bylo ještě více. To se dozvíme již brzy, své hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku v tomto týdnu ohlásí JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Morgan Stanley a Goldman Sachs.

Bude to tedy rušný týden, tak se nechme překvapit.