Menu

Výroční zpráva ČNB

Minulý týden vydala ČNB svoji Výroční zprávu za rok 2019. Je z ní patrná i skutečnost, díky které měla ČNB zisk v roce 2019 zisk 58 miliard korun. Vybrali jsme pár nejzajímavějších položek. Připomínáme, že rok 2019 je rok, kdy ČNB zvyšovala úrokové sazby, dále to, že mimořádné operace poslední doby nemohou logicky být v této výroční zprávě zobrazeny. Budou součástí až Výroční zprávy za rok 2020.

Trading na devizovém trhu by nebyl její parketou, výhledy jí moc nevycházejí:

V devizových rezervách měla na konci roku ČNB 3,4bilionů korun. Měnové rozložení není překvapivé. Více než poloviční podíl byl v euru, druhý největší podíl je v americké dolaru. Dohromady více než 8 procent. 

Přibližně desetina devizových rezerv (konkrétně 339 miliard korun) je v akciích, resp., v akciových indexech. Zastoupení jednotlivých indexů přibližně odpovídá podílům jednotlivých měn v devizových rezervách.

Pokud jde o dluhopisy, ČNB investuje primárně do státních dluhopisů. Na prvním místě je Německo (951 miliard Kč), na druhém Spojené státy (736 miliard) a na třetím místě se drží Slovensko (546 miliard korun).

Na závěr se podíváme, díky čemu vygenerovala ČNB loni zisk 58 miliard. Na finančním trhu (logicky, kde jinde) loni ČNB vydělala 87 miliard.

Zde je struktura:

Do celkového zisku přispěly akcie i obligace. Zisk z přecenění akcií či obchodování s nimi je 59 miliard korun. Kdyby akciové trhy loni nevykázaly růst, ČNB by mířila do ztráty. Skutečnost, že ČNB loni vykázala zisk díky růst cen akcií nás opravdu nenapadla.