Minulý týden proběhly ve Spojených státech prezidentské volby. Jejich výsledky fungují na finančních trzích jako významný psychologický faktor.
Níže přikládáme pohled na vývoj akciových indexů. Minulý týden ceny akcií významně vzrostly. NASDAQ v tomto týdnu posílil o 9,5 procenta, Indexy S&P500 a DJIA vzrostly o 7,5 %. Historicky takových týdnů mnoho nenajdeme, zejména přihlédneme-li k tomu, že v pátek vítěz voleb ještě nebyl oficiálně znám. I přesto trhy vyskočily výrazně vzhůru.
Je zde další zajímavý pohled. V historickém srovnání se dokonce jedná se o nejlepší týden od prvního zvolení F. D. Roosevelta v roce 1932, tedy od voleb v době vrcholící ekonomické krize.
V současnosti sice také procházíme recesí, nicméně Fed se snaží všemi možnými (i nemožnými) prostředky ji zabránit. To potvrdil i v minulém týdnu v rámci svého prohlášení. Přesto, nebýt týdne s prezidentskými volbami, na prohlášení Fedu tohoto typu akciové trhy takovýmito růsty nereagovaly. Faktor voleb je tedy jasně patrný.
Zajímavý je vývoj kurzu dolaru a ceny zlata v rámci volebního týdne. Co se týče dolaru, je to jeho největší týdenní oslabení od roku 1988. Ve své podstatě tomu odpovídá růst ceny zlata, kde došlo k nejvyššímu týdennímu nárustu jeho ceny od 70. let.
V poslední dvojích volbách je vidět protipohyb kurzu dolaru a ceny zlata. V letech 2008 (tedy v době finanční krize) a 2012 šly kurz dolaru a cena zlata stejným směrem.
Většina krátkodobého psychologického vlivu voleb je pryč, nyní se vliv opět přesune směrem k fundamentům a politice Fedu.