Jak asi víte, o uplynulém víkendu byl podniknut útok na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Saúdové sice slíbili první informace do 48 hodin od útoku, ale zatím nic. Dost možná, ani sami zatím nevědí, k čemu přesně došlo.
Útok vyřadil z provozu největší světovou rafinérii produkující 5 % světové nabídky ropy. V pondělí odstavila Saúdská Arábie ropovod od Bahrajnu.
Okamžitě po otevření trhů vystřelila cena ropy nahoru přibližně o 20 procent. Poté byl růst korigován a cena se stabilizovala přibližně 10 % nad páteční úrovní. Řada zemí včetně Spojených států a Saúdské Arábie uvolní část svých strategických rezerv za účelem stabilizace trhu.
Skok je to jednorázově velký, ale z delšího horizontu to vypadá jinak. Roční maximum ropy Brent je na 82 dolarech za barel. I po skoku a panice je cena ropy přibližně 20 % pro touto hodnotou. Proto si dovolíme tak trochu polemizovat s těmi, co dnešní cenu ropy vnímají jako katastrofu.
O dlouhodobějším vývoji rozhodne rozsah škod a doba odstávky. Jakékoliv informace (i kdyby to měly být „špatné“ – tedy delší než očekávaná doba odstávky) vnímáme pro trh jako lepší než mlžení. Tím mlžením máme na mysli například opakované odsouvání termínu uvedení rafinérie do provozu. Jakékoliv mlžení tohoto typu zvyšuje nejistotu a zároveň tlak na růst ceny ropy.
Dále nezapomínejme také na chystané IPO společnosti Aramco. Takováto událost zvýší riziko investice do akcií této společnosti a bude tlačit cenu při IPO směrem dolů. Ocenění společnosti je však primárně závislé na ceně ropy. Výše zmíněného mlžení mohou Saúdové využít za účelem udržení zvýšené ceny ropy. Poměr výnos x riziko se může převrátit ve prospěch výnosu a vytlačit cenu akcie při IPO vzhůru. Mohou na tom vydělat víc, než kdyby uvedli rafinérii do provozu o pár dní dříve…
Uvidíme.