Menu

Velká síla centrálních bank

Počátkem května na Německý ústavní soud vydal prohlášení, že politika kvantitativního uvolňování vedení ECB je proti německé ústavě. ECB musí nějak reagovat, minimálně být připravena na variantu, že by Bundesbanka ukončila svoji spolupráci. Tím by ECB vyschl zdroj zajišťující přibližně čtvrtinu finančních prostředků. Jako krizový scénář ECB připravuje žalobu proti Bundesbance. Ekonomové a politici zatím věří, že Bundesbanka se nepřestane na stávajícím programu podílet.

K tomu se evropské vlády snaží minimalizovat ekonomický pokles evropských zemí. Řada zemí se snažila vydat dluhopisy celé EU. Ty by byly kryty každou zemí samostatně. V době splatnosti by věřitel mohl přijít za jakoukoliv zemí a žádat úhradu. Proto Německo v takové míře protestovalo a systém neschválilo.

Nakonec mají být prostředky získány emisí obligací Evropské komise. Ta se rázem stane novým samostatným dlužníkem.  Jedná se o částce 750 miliard euro. Kdo kolik peněz dostane není ještě vyřešeno. Každá země má svoji představu, jedné zemi může vyhovovat první varianta, další zemi druhá.

Celé to však bude nutno schválit všemi zeměmi. Částky budou výsledkem jednání politiků. Bez souhlasu centrální bank několika zemí (Německo, Rakousko a země Beneluxu) se systémem ale sotva budou mít co schvalovat. U nás sledujte ČNB.

P.S. V médiích moc výroků ČNB nenajdete, avšak twitter mají velmi aktivní