Menu

Valná hromada Berkshire Hathaway

V sobotu proběhla letošní valná hromada společnosti Berkshire Hathaway. Vedl ji Warren Buffett, jemuž bude na konci letních prázdnin 90 let. Je věnována nejen loňskému roku, ale z velké části i stávající situaci. V této situaci je proto hodně aktuální investiční diskuse s W. Buffettem. Vybíráme zajímavé body:

  • Berkshire Hathaway sedí na 137 miliardách dolarů.
  • Jeho firmy logicky cítí ekonomický dopad stávající krize.
  • Ztráta téměř za 50 miliard dolarů za 1. čtvrtletí letošního roku. Nemá cenu ji porovnávat s prvním čtvrtletím roku 2019. Je to vygenerováno březnovým pádem akcí. Kdyby dělal výsledky za měsíc duben, bude pravděpodobně vykazovat zisk v řádech pár desítek miliard dolarů.
  • Během dubna prodal veškeré akcie aerolinek. Sice se ztrátou, ale o budoucnosti aerolinek nemá žádnou představu. Svět se pro aerolinky podle jeho názoru změnil, tento obor je nepředvídatelný. Proto za každou cenu pryč.
  • Stále věří akciím, ale z hodně dlouhodobého hlediska. Vidí je jako lepší investice než obligace.
  • Buffett oznámil, že jedním z důležitých parametrů nákupu akcie byl zpětný výkup akcií dané společností (možná i proto koupil před několika lety Apple). Kdo omezí zpětné odkupy akcií, bude prodán. Přitom samotná Berkshire Hathaway zpětnými odkupy akcií nijak nehýřila, měli pro ně přísná kritéria. Díky tomu bude nejspíše prodána řada sektorů, což může významně ovlivnit firemní portfolio. Není se co divit, že aerolinky byly na prvním místě. Uvidíme například u bank. Navíc nebude postupovat polovičatě. Sektor buď ano, nebo ne.
  • I při březnovém pádu akcií nenašel zajímavou investiční příležitost. Dále se vyjádřil o zajímavé věci – kdyby našel z jeho pohledu zajímavou investici, šel by do ní, a to i desítkami miliard dolarů, mimochodem, zmínil i jejich padesátku.
  • Fed podle něj panikaří, až moc, reaguje zbytečně rychle a zbytečně velkými akcemi. Například zachraňuje ceny akcií. Ceny akcií se podle Buffetta  i díky tomu nadále vzdalují fundamentům firem. Sám si není jist dopadem objemné podpůrné politiky Fedu. On je ochoten případně pomoci. Nabízí výše zmíněných 137 miliard dolarů.

Jak jsme psali před týdnem, v porovnání s krizí roku 2008/2009 není o tyto peníze zatím velký zájem. To je možná i důvod, že je takto otevřeně nabídl. Nyní bude velmi zajímavé sledovat jakékoliv ochody s akciemi, co Berkshire Hathaway udělá. Mohou následně ovlivnit dost věcí.