Menu

Valná hromada Berkshire Hathaway

V sobotu 1. května proběhla jedna z každoročně nejsledovanějších valných hromad – valná hromada Berkshire Hathaway. Jejími účastníci byli dva pánové – Warren Buffett a Charlie Munger (součet jejich věků je úctyhodných 187 let?).

Jednou z hlavních informací bylo paradoxně podřeknutí se. Charlie Munger totiž neúmyslně uvedl jméno nástupce Warrena Buffetta v čele Berkshire Hathaway. Jde o Grega Abela, o kterém se mluvilo jako o nejpravděpodobnějším nástupci, ale kdokoliv to odmítal potvrdit. Na valné hromadě to defacto neplánovaně potvrzeno bylo…

Uveďme ale další zajímavé body:

  • Naprosto originální je komentář k trhu nemovitostí. W. Buffett i Ch. Munger žijí ve svých domech již dlouhých 62 let. Trh s nemovitostmi jde mimo jejich záběr, jednoduše ho neřeší.
  • Došlo k porovnání 20 společností s největší tržní kapitalizací v roce 1989 a nyní.  Dnes v této dvacítce není žádná tehdejší společnost. V roce 1989 byl tento seznam ovládán japonskými společnostmi, z amerických tam byly pouze Exxon, GE, Merck, IBM, AT&T a Philip Morris. Za 30 let by se – podle názorů obou pánů – v tomto seznamu měly z amerických společností udržet minimálně Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google) a Facebook.
  • Ch. Munger označil zpětné odkupy akcií, které Berkshire Hathaway významně nastartoval v minulém roce, jako operaci výhodnou pro stávající akcionáře. Berkshire Hathaway v odkupu vlastních akcií pokračuje i letos. Loňské odkupy činily 24,7 miliardy dolarů, jejich částka za letošní první čtvrtletí přitom dosáhla 6,6 miliardy.
  • Loňské opakované prodeje akcií Apple (i když nebyly významné a činily necelá 4 % držených akcií) vnímá Munger jako chybu. Označil je jako stále velmi levné. Akcie leteckých společností, které loni prodal, nehodlá ani po vládním záchranném balíku kupovat zpět.
  • I přesto, že zvýšení daně z příjmu pro společnosti negativně ovlivní držitele akcií, je W. Buffet přesvědčen o tom, že společnosti se s tím dokáží poradit. Za poznámku jistě stojí, že v době, kdy začínal investovat, zisky společností podléhaly více než 50% sazbě.
  • Došlo i na komentář ohledně vývoje na společností založených pro účely akvizice – SPAC (Special purpose acquisition companies) – stávající mánie nebude nekonečná, avšak nemá představu, kdy skončí… Aktuálně je těchto společností více než 500, přičemž celkem mají k dispozici 138 miliard dolarů, což je shodou okolností částka odpovídající finančním prostředkům Berkshire Hathaway.
  • Robinhood díky nulovým poplatkům přilákal velké množství drobných obchodníků a přivedl tak obrovské množství spekulativního kapitálu na burzu. Buffet nemá na mysli investory, ale obchodníky držící akcie extrémně krátkou dobu (ve srovnání s ním). Ch. Munger se vyjádřil ještě důrazněji, a to ve smyslu, že odměna za realizované obchody je kontroverzní a že má velmi varovat investory očekávající pokračování růstu akcií. Zde dokonce použil termín „red flag“.
  • Nenávidí bitcoin a další kryptoměny (použito slovo „hate“), jsou vnímány jako něco vyrobeného z ničeho. Buffet ani neodpověděl na otázku, jaký názor má na někoho, kdo na něm vydělal, nechce jim pogratulovat za tento obchod.  Ch. Munger je dokonce vnímá jako investici proti civilizaci. To jsou velmi silná slova. Pro investory vnímá bitcoin a další kryptoměny jako extrémně volatilní investiční nástroj.

Zájemci mohou úvodní komentáře + téměř pětihodinovou vanou hromadu shlédnout na odkazu níže. Samotná valná hromada začíná v čase 1:09:54