V červenci Fed snížil úrokové sazby o 25 bp, v září je pravděpodobný stejný krok. To je něco dosud nevídaného. Doteď centrální banky reagovaly snížením sazeb na problémy, které se v ekonomice projevily. Tímto krokem se centrální banky snažily rozpohybovat ekonomiku v recesi.
Nyní ve Spojených státech pouze dochází ke zpomalení růstu, americká ekonomika přitom stále roste tempem nad 2% úrovní. Přesto Fed již začal se snižování sazeb. Něco nevídaného…
Podle pátečního vyjádření šéfa Fedu J. Powella na konferenci v Curychu je snížení úroků jen prevence (i když tlak D. Trumpa nelze ignorovat). Snižování sazeb jako prevence a oddálení recese je zajímavé – je tím „vystřílen“ jeden typ munice. Při skutečné recesi bude nutné použít silnější.
Podobným stylem postupuje Čína – viz nedávné snížení míry povinných minimální rezerv bank. Tento krok uvolňuje finanční prostředky pro banky, nemusí je již povinně držet u centrální banky.
Tento instrument je daleko silnější než samotné snížení úroků a Čína má dále kam snižovat.
Mimochodem, v ČR je tato sazba neměnná od roku 1999 a je ve výši 2 procent. V případě ECB je to buď 1 procento nebo nula, podle délky vkladu. Ve Spojených státech je takovýto ukazatel v poslední době bezpředmětný, rezervy bank držené na účtech Fedu jsou v porovnání s požadavky Fedu desetinásobné.
Na slibnější munici ECB jsme zvědavi, dozvíme se o ní v blízké době.