Menu

Úrokové sazby v ČR

Na čtvrtečním zasedání snížila ČNB základní úrokové sazby z 1,0 na 0,25 %. Oznámila, že očekává ekonomický pokles o 8 procent.

Snížení sazeb bylo očekáváno, avšak na hodnotu 0,5 %. Během letošních 3 případů snižování úrokových sazeb ČNB při dvou z nich realizovala rychlejší snížení sazeb, než se očekávalo. Trh pokaždé očekával snížení 0,50 procenta, oproti tomu však ČNB ve dvou případech snížila sazby o 0,75 %. Hodnotu 0,25 % lze víceméně považovat za „kladnou nulu“. Proč to dělat na 4 kroky (jak předpokládaly trhy), když se to zvládne za tři. Raději dříve než později.

Jednání nebylo jednoduché, výsledek byl 5:2 a oznámení rozhodnutí bylo opět časově odloženo. Guvernér Rusnok se vyjádřil ve smyslu, že úrokové sazby jen tak nahoru nepůjdou. Klíčem všeho je tučně napsaná věta.

Kdyby ČNB změnila úroky na „zápornou nulu“, znamenalo by to posilující očekávání rostoucích ekonomických problémů. Až bude ČNB chtít zpřísnit podmínky či zvednout úroky, bude muset mít superpodpůrné argumenty.

Pokud jde o analytiky, letos se jim s ČNB vůbec nedaří. Když ČNB zvýšila úroky v únoru, nikdo to nečekal. První letošní snížení úrokových sazeb bylo mimo řádné zasedání. Pro řádné březnové zasedání čekali analytici snížení sazeb o 0,50 procenta, ČNB snížila o 0,75 procenta. Minulý týden totéž.