Menu

Únorová míra inflace v České republice, eurozóně, Velké Británii a Spojených státech.

Minulý týden byly zveřejněny v České republice a Spojených státech míry lednové inflace. K tomu přidáme i eurozónu. 

Pojďme se nyní blíže podívat na inflační data z ČR.

Z lednových 2,3 % spadla na pouhých 2,0 %, tedy podstatně níže, než byla očekávání. Jedná se nejnižší meziroční míru inflace od prosince 2018. Ještě důležitějším faktem je, že se jedná o cílovou míru inflace České národní banky. Bankovní radu potěšil i pokračují pokles jádrové inflace. Z únorových 2,9 %  se snížila na 2,8 %.

Ceny zboží za posledních 12 měsíců vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 5,2 %.

  • Bydlení: elektřina +13,1 % (v lednu 13,3 %). Zemní plyn – pokles o 5,5 % (v lednu pokles o 6,5 %). Vodné +10,9 % (stejně jako v lednu), stočné +10,5 % (stejně jako v lednu).
  • Imputované nájemné + 1,0 % (v lednu +0,4 %), klasické nájemné +6,8 % (v lednu +7,0 %)
  • Potraviny a nealkoholické nápoje prohloubily svůj meziroční cenový pokles. Ceny mouky v lednu klesly o 22,8 % (v lednu pokles o 23,6%), masa o 16,4 % (v lednu pokles o 6,6%), a cukru o 21,1 % (v lednu pokles o 21,9 %). Cena zeleniny klesla o 0,1 % (v lednu růst + 13,3 %)
  • Stravovací služby +8,7 % (v lednu +8,5 %), ubytovací služby + 9,7 % (v lednu +11,5 %)

Největším faktorem ve prospěch jnflace byly ceny pohonných hmot, jejichž ceny se po několikaměsíčním poklesu vrátily k růstu. 

(zdroj: ČSÚ)

Překvapivě nízkou inflaci ocenil i Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB. Okomentoval mimo jiné i takto:

„Cenová hladina v únoru meziměsíčně vzrostla o 0,3 %. Intenzita tradičního přecenění na počátku roku byla pod předpoklady zimní prognózy. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled 2% cíle.“

Po zbytek roku bude inflace nejspíše kolísat mezi 2 % až 3 %, blíže k 2% úrovni. Dokonce se začaly objevovat úvahy, jestli nehrozí dokonce deflace. Dlouhodobě to podle našeho názoru nehrozí.

Inflace v zemích eurozóny

Únorová míra inflace v eurozóně se v únoru snížila na 2,6 % v lednu činila 2,8 %). Jádrová inflace bez potravin a energií se z 3,6 % snížila na 3,3 %. je to díky pokračujícímu snižování cen energií. Avšak i přesto zůstává míra inflace nad dvouprocentním cílem stanoveným Evropskou centrální bankou (ECB). Jakékoliv přiblížením se k němu je jedině dobře.

Stejně jako v minulých měsících se nejvíce zvýšily ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák, kde se meziroční růst skokově snížil z 5,6 % na 4,0 procenta, zároveň je stále nejrychlejší, nyní je přesně na úrovni dvojnásobku míry inflace.  Druhým nejvýznamnějším vlivem na inflaci byly služby, jejichž ceny vzrostly o 3,9 procenta. Rozdíl mezi nimi se výrazně snížil.

Toto je přehled jednotlivých zemí dle Eurostatu.

(zdroj: Eurostat)

Nejvyšší inflace je v Chorvatsku s 4,8 %, Estonsku s 4,4 %, a Rakousku s 4,2 procenta. Nejnižší byla v Lotyšsku (0,7 %) Itálii 0,9 % a Litvě (1,1 %).  Z dalších zemí je pouze Finsko s 1,2% inflací pod cílovou 2% úrovní ECB. 

Podle metodiky EU vychází inflace v České republice na 2,2 %, což by bylo s Islandem a Kyprem dělené 5. místo. Pro srovnání – v Německu je 2,7 %, na Slovensku 3,7 % a v Rakousku 4,2 %.

Inflace ve Spojených státech

Inflační údaje v USA pro měsíc leden 2024 vykázaly pomalejší nárůst ve srovnání s prosincem, ale nezpomalily tak výrazně, jak bylo očekáváno. Konkrétně došlo k poklesu z prosincových 3,4 % na lednových 3,1 %, kdežto tržní analytici předpokládali snížení na 2,9 %. Měsíční inflace dosáhla hodnoty 0,3 %, což bylo o desetinu procentního bodu nad očekáváním trhu, který předvídal nárůst o 0,2 %. 

Jádrová míra inflace, jež odráží dlouhodobější inflační trendy vyčištěné od volatilních prvků jako jsou potraviny a energie, meziměsíčně vzrostla o 0,4 %, čímž zůstala na úrovni 3,9 % ročně – mírně nad očekávanou 3,7% úrovní.

Hlavním důvodem inflace jsou náklady na bydlení, které se v lednu meziročně zvýšily o 6,0 %, meziměsíčně o 0,6 % a byly tak největším faktorem meziměsíčního nárůstu indexu všech položek bez potravin a energií. Index ekvivalentního nájemného pro vlastníky vzrostl v průběhu měsíce o 0,6 %, zatímco index nájemného se zvýšil o 0,4 %.

Určitou zajímavostí na bázi výše uvedených dat je, že nejnižší míra jádrové inflace z těchto zemí je aktuálně v České republice.