Menu

Trump vs. Xi a omluva pro Huawei

Všemi očekávaná schůzka Amerického prezidenta Trumpa s čínským prezidentem Xi se v rámci jednání G20 nakonec uskutečnila.

Výsledek byl pozitivní ?, prezidenti se domluvili na pokračování jednání. Prezident Trump byl s výsledkem spokojen a oznámil, že Spojené státy nebudou uvalovat nová cla (jednalo se o výrobky v hodnotě 300 miliard dolarů ročně) a také dojednal zvýšení amerického exportu do Číny.

Společnost Huawei se dokonce dočkala omluvy a byla vymazána z černé listiny. Díky tomu bude moci nakupovat i od amerických dodavatelů. Co se týče cel, k jejich odstranění nebo alespoň snížení vyzvala i ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Uvědomme si, že obchodní deficit je výsledkem globálního dodavatelského řetězce. Čína zčásti funguje jako montovna. Vezměme nejmenovaný mobilní telefon.

Vyroben je v Číně, prodán do Spojených států. Přitom čipy, paměti, senzory nebo konektory jsou vyráběny na Taiwanu, v Hongkongu nebo třeba Japonsku či Švýcarsku apod.

Funguje to přibližně způsobem zobrazeným na obrázku níže…

Výsledkem toho všeho je matematicky vysoký obchodní deficit Spojených států s Čínou. Kdyby šlo vše do Spojených států z jmenovaných zemí přímo, obchodní deficit USA s Čínou by byl menší, ačkoliv celkový obchodní deficit by se nezměnil. Jenom by byl rovnoměrněji rozprostřen mezi vetší množství zemí – o co se sníží s Čínou, o to vzroste se Singapurem, Jižní Koreou apod.

Ke stejnému výsledku povede i proklamované převedení výroby některých produktů amerických společností z Číny do jiných asijských zemí. Obchodní deficit USA se nezmění.

Co tato situace znamená pro finanční trhy? Dá se očekávat snížení volatility, což by mělo pro naše short pozice na volatilitě velmi pozitivní vliv…