Menu

Tři události roku 2019

Rok 2019 končí a událostí byla letos celá řada. V rámci posledního letošního článku si připomeneme tři z nejvýznamnějších – Fed, IPO a zisky společností.

 

Fed změnil politiku

Na prvním místě je otočení kormidla Fedem. V roce 2018 zvedl Fed úrokové sazby celkem 4x. Koncem loňského roku jsme však byli svědky silného pnutí mezi Spojenými státy a Čínou či propadu akciových trhů o přibližně 9 % jen během prosince. Navíc až 25. ledna 2019 došlo k ukončení „zmrazení“ státního aparátu USA z důvodu nemožnosti navýšit dluh. Tato paralýza byla historicky nejdelší a trvala přesně 35 dní.

Výsledkem byl tlak prezidenta Trumpa na snížení úrokových sazeb. Fed tedy v tomto roce úrokové sazby skutečně 3x snížil, pokaždé o 25 bp. Stav sazeb po posledním snížení prohlásil Fed ve stávající situaci za odpovídající.

Uvidíme, jaký bude vývoj ekonomiky USA v příštím roce a zda se změní tlak D. Trumpa na udržení růstu ekonomiky za každou cenu. Jde přece o rok prezidentských voleb, takže odpověď na tuto otázku se přímo nabízí 🙂

 

Trh IPO

Následuje vývoj IPO. Ten byl již předem velmi sledovaný, mluvilo se o něm doslova všude. Vždyť na trhy měla vstoupit celá řada akcií technologických společností – přes Slack, Lyft či Uber až pro Airbnb nebo WeWork. Výsledkem bylo zklamání. Společnost Airbnb svoje IPO odložila na rok 2020, resp. ani nezveřejnila prospekt nezbytný pro jeho realizaci. Společnost WeWork sice takový prospekt v srpnu 2019 zveřejnila, avšak pro cca 80-90% propad své hodnoty krátce po tomto zveřejnění nakonec celé IPO zrušila.

Společnosti Slack, Lyft či Uber sice svá uvedení akcií na burzu dotáhly do konce, ale vývoj ceny jejich akcií byl pro investory zklamáním. Akcie Slack klesly z 26 na 22 USD, tedy o 15 %, akcie Lyftu ze 72 na 46 (pokles o 36 %), akcie společnosti UBER klesly o třetinu ze 45 na 30 USD.

 

Zisky společností z indexu S&P 500

K tomu růst zisků firem. Dvanáctiměsíční růst zisku akcií indexu S&P 500 pro kalendářní rok 2019 činil 0,3 %, což je výrazně pod úrovní desetiletého průměru, který se blíží 10 %. To na první pohled může vypadat jako dramatický pokles, ale přesně od toho průměry jsou. Růst v roce 2018 dosáhl 20 % – to tedy znamená, že průměr za poslední 2 roky je blízko desetiletého průměru. Proto zde nevidíme důvod k panice. Letošní zisky byly taženy zdravotnictvím a sektorem utilit – u obou se růst pohyboval mezi 8 a 8,5 procenty. Nejhorším sektorem byla energetika s poklesem o více než čtvrtinu. 

Desetileté minimum bylo před 4 lety, kdy zisky firem z indexu S&P poklesly o 0,6 %.