Menu

Středeční zasedání Fedu

Minulý týden proběhlo další a velmi očekávané zasedání Fedu. Fed potvrdil, že zpomalování QE by mělo začít ještě letos. Vysoká inflace již svůj „úkol“ splnila, zbývá tedy míra nezaměstnanosti. Rozhodne její zářijová úroveň, která bude oznámena příští týden. Pokud bude v pro Fed akceptovatelné výši, zpomalování QE bude nastartováno, přičemž jeho ukončení je naplánováno na léto příštího roku, viz následující graf.

(zdroj: Zero Hedge)

Co se týče zvyšování úrokových sazeb, Fed udělal jednu významnou změnu. Doposud tvrdil, že do konce roku 2023 dojde ke dvojímu zvýšení sazeb. Z posledního zasedání vyplývá, že ve hře jsou již tři zvyšování, z toho jedno již v příštím roce. Názorně to lze vidět na následujícím grafu – možnost zvyšování úrokových sazeb v příštím roce výrazně  roste, minulý týden již byla přesně půl na půl.

(zdroj: Zero Hedge)

Při pohledu na očekávaný vývoj úrokových sazeb v dalších letech je vidět, že výše zmíněné trojité zvyšování úrokových sazeb do konce roku 2023 může být dokonce překonáno.

Zde se není čemu divit, „dočasnost“ zvýšené inflace se prodlužuje. Zpočátku měla být inflace krátkodobě zvýšena jen v rámci jednotek týdnů, aktuálně se mluví o zvyšujícím se počtu měsíců. Nezbývá tedy než doufat, že se z měsíců nakonec nestanou roky. Pro rok 2024, o kterém Fed zatím nemluví, investoři počítají s dalším trojím zvýšením úrokových sazeb. Toto trojnásobné zvýšení přitom zatím není nijak navázáno na zvýšenou inflaci – zde se stále pracuje s návratem na úroveň 2% cílové inflace.

Pokud by došlo k dalšímu prodloužení doby zvýšené míry inflace, Fed by pravděpodobně zvyšoval úrokové sazby rázněji. Celé prohlášení Fedu je níže, změněné formulace ve srovnáním s předchozím jsou označeny červeně. Nejvýznamnější změna se týká právě prohlášení ohledně blížícího se zpomalování QE.

(zdroj: Federal Reserve System)

P. S. Funkční období J. Powella v čele Fedu končí v únoru příštího roku. Bude zajímavé sledovat, zda bude v čele Fedu nadále pokračovat nebo bude jmenován někdo jiný.