Menu

Společnost Tesla vstupuje do indexu S&P 500

Po letošní cenové explozi se od pondělí 21. 12. 2020 akcie společnosti Tesla stávají součástí indexu S&P 500. Pro názornost přikládáme přehled 10 největších akcií v rámci indexu S&P 500 porovnaných s Teslou. Ta se nyní dostává na šesté místo za Facebook, přičemž této pozice dosáhla díky letošnímu růstu cen akcií, zhodnocení za tento rok doposud činí 630 %, jen od samotného oznámení o vstupu do indexu její zhodnocení vzrostlo o 50 %.

V indexu Tesla nahrazuje společnost Apartment Investment and Management (jedná se o REIT), jejíž aktuální tržní kapitalizace je menší než 1 miliarda dolarů. Tesla se stane třetí automobilkou v indexu S&P 500. Aktuálně jsou zde zastoupeny General Motors a Ford. Pro srovnání – kapitalizace General Motors je 60 miliard dolarů a Fordu 35 miliard, páteční kapitalizace Tesly je na úrovni 650 miliard. Rozdíl proti 622 miliardám uvedených v grafu výše je páteční růst ceny akcie…

Tesla je zároveň historicky největší společností, která byla kdy začleněna do indexu S&P 500. Ostatní do něj vstupovaly při výrazně menší tržní kapitalizaci. Vstup Tesly do indexu přitom neovlivní pouze jí samotnou, dojde i k prodejům části akcií společností jako Procter & Gamble, Berkshire Hathaway, Johnson & Johnson a dalších.

Kromě vlivu na cenu akcie (nemusí jít o dramatické změny) dochází k několika zajímavým událostem. Liší se předpovědi ohledně dalšího vývoje ceny společnosti, mluví se dokonce i o poklesu ? Na druhou stranu, jen samotný ETF:SPY bude muset nakoupit akcie Tesly za 70 miliard dolarů, čímž se stane více než 10% vlastníkem této společnosti. Investiční bankéři se nemohou shodnout, jestli se změní hodnota P/E indexu jako celku či nikoliv. Vždyť P/E Tesly je více než 1350 (forward PE/ je 170) a páteční P/E indexu S&P 500 je 29 a mělo by se tak zvýšit na 32.

Protože index S&P 500 funguje podle pravidla “buy high and sell low”, bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude cena akcie Tesly vyvíjet v porovnání s indexem S&P 500. Za posledních 30 let nové akcie začleněné do indexu S&P 500 zaostávaly za jeho vývojem.

P. S. Pokud by akcie Tesly byly součástí indexu S&P 500 od počátku letošního roku a její vývoj by byl stejný, hodnota indexu S&P 500 by byla aktuálně přibližně o 200 bodů výše.