Menu

Společnost Apple štěpí své akcie

V pondělí 24. srpna dojde ke štěpení akcií (tzv. split) společnosti Apple, přičemž se jedná o historicky již páté štěpení akcií této společnosti. Rozhodným datem pro investory je tedy 24. srpen, obchodování s „novými“ akciemi bude zahájeno o týden později, tedy 31. srpna. Informace o štěpení akcií byla oznámena na konci července, poměr byl stanoven na 1:4. Apple tehdy ve svém prohlášení uvedl, že by rád dostal cenu akce nedaleko od ceny 100 dolarů. Zmíněných 100 dolarů přitom není nijak překvapující hodnota – poslední štěpení akcie proběhlo v roce 2014, když při ceně akcie na úrovni 700 dolarů byl použit poměr 1:7.

Níže je přiložen graf vývoje ceny akcií Apple od listopadu loňského roku doposud. Podívejte se na páteční více než 5% růst ceny akcie. Jednodenní růst ceny zvýšil tržní kapitalizaci Apple o více než 80 miliard dolarů (což je mimochodem tržní kapitalizace banky Morgan Stanley).

Vývoj ceny akcie společnosti Apple (11/2019-8/2020), zdroj: finviz.com

Při aktuální ceně akcie to znamená, že cena akcie se bude pohybovat okolo hodnoty 125 dolarů a každý z držitelů stávající akcie jich bude mít čtyřnásobek. Díky rychlému růstu ceny akcií v posledních týdnech se kýžená  cena 100 dolarů po štěpení úplně nepovedla ?

Každopádně díky splitu se akcie Apple stanou cenově dostupnější pro více investorů. Poměrové ukazatele (jako P/E, P/S) se štěpením nijak nemění.

Jak již bylo v úvodu zmíněno – toto štěpení akcií je již páté v historii, první tři štěpení byla vždy v poměru 1:2, a to v letech 1987, 2000 a 2005. Následovalo již zmíněně štěpení 1:7 z roku 2014 a to aktuální s poměrem 1:4. Kumulovaný poměr štěpení je tedy 1:224. Kdyby nedošlo v historii k žádnému štěpení, byla by stávající cena akcie na úrovni 28 tisíc dolarů. 

S cenou akcie ve výši 28 tisíc dolarů by akcie Apple na 100 % nebyla součástí indexu DJIA.  Změna hodnoty tohoto indexu se totiž nepočítá na základě tržní kapitalizace společnosti, ale na základě změny ceny akcie vyjádřené v dolarech. Díky tomu měla změna ceny akcie Apple největší vliv na pohyb DJIA. Vliv změny ceny akcií Apple na změnu DJIA se tak sníží, na první místo se dostane UnitedHealth. Pokles vlivu na vývoj DJIA mohl být i podpůrným faktorem pro stávající štěpení akcií.