Menu

Spojené státy a Grónsko?

Pravděpodobně jste zaregistrovali, že D. Trump vyjádřil zájem Spojných států o nákup Grónska. To je nyní pod dánskou správou s vysokou mírou autonomie. Ze strany Spojených států by to nebylo nic mimořádného – od jiných vlád koupily Aljašku, Texas či Louisianu a některá další území. O co mu může jít? Nemám na mysli je to, že se o tom bude mluvit, že to odtáhne pozornost od jiných věcí.

Hlavní důvod je geopolitický, jeho poloha na pomezí Atlantiku a Severního ledového oceánu, v Grónsku leží nejseverněji položená americká vojenská základna.

Co se týče ekonomických důvodů, v těchto územích se spekuluje o obrovských zásobách surovin včetně ropy a zemního plynu. O podnikání na grónském území se čile zajímají čínské společnosti, čímž by byly vyšachovány.

Dánsko zatím odmítlo se o této možnosti vůbec bavit. Že jsou Spojené státy připraveny tlačit i na spojence, ukázaly v Německu s ropovodem Nord Stream II či Turecku. Otázkou je, jestli by o tom Dánové začali při určité cenové nabídce uvažovat. Při určité míře tlaku a zajímavé finanční nabídce to dnes nelze vyloučit…

Jak jsou na tom Dánové finančně? Dánsko je jedna z nejméně zadlužených zemí v Evropě – dánský státní dluh se blíží hranici 130 miliard dolarů, poměr státního dluhu k HDP je však pod 40 %. Od vrcholu v roce 2011 klesl státní dluh Dánska v poměru k HDP z 46,4 % o přibližně 10 procentních bodů, Dánsko před dvěma lety splatilo veškeré závazky v cizí měně.

Pouze z důvodu zadluženosti Dánové prodávat nemusí.