Menu

Sníží USA úrokové sazby? A domluví se USA s Čínou?


Druhá polovina června ukáže.

Do konce června nás čekají dvě události s globálním dosahem. Obě dvě lze přitom zařadit do TOP 10 událostí celého letošního roku.

První je jednání vedení Fedu, kde je zveřejňována souhrnná ekonomická projekce. Jednání Fedu bude sledováno extrémně pozorně, protože výstup bude silným signálem pro další vývoj jeho politiky – s jakou pravděpodobností začne zvažovat snižování úrokových sazeb, které mají na trhy výrazný vliv. Podle zápisu z posledního jednání na něm o možném snižování úrokových sazeb nepadlo ani slovo. Takže zda se nyní o snižování úrokových sazeb jednat začne je otázkou.

Druhým je jednání G20, respektive setkání amerického prezidenta Trumpa s čínským prezidentem Xi Jinpingem. Jde o napjaté obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou, které dělají tento meeting opravdu zajímavým, tedy zda Spojené státy s Čínou dojednají aspoň něco nebo jestli Trump nakonec zavede cla. Toto setkání bude mít výrazný vliv na to, zda propukne obchodní (a vlastně i technologická) válka nebo ne.

Obě tyto události a jejich potenciální výsledky, respektive jejich vzájemné kombinace zpracoval Michael Hartnett, CIO z Bank of America.

Jednání FEDu je spojeno s vysokou volatilitou, a ne jinak tomu bude jistě i tentokrát. Očekávaná (implicitní) volatilita na opčních kontraktech před zveřejněním poměrně výrazně roste, následně obvykle dochází k jejímu prudkému propadu. Na tuto situaci lze využít celou řadu opčních strategií, typicky short strangles či zajištěné verze typu vertikálních spreadů či iron condors. Důležitá je vždy kontrola rizika.