Menu

Rozdílná první pololetí let 2022 a 2023 pro akciové indexy

V prvním pololetí letošního roku ceny akcií na amerických trzích výrazně vrostly. Pro index Nasdaq je 1. pololetí letošního roku dokonce nejlepším prvním pololetím za posledních 40 let.

Takové pololetí však negarantuje dlouhodobý růst. V prvním pololetí loňského roku byl vývoj přesně opačný. Akciový index S&P 500 dosáhl v prvním pololetí loňského roku nejhoršího pololetního výsledku od roku 1970, a to poklesu o 20,6 %. V případě DJI šlo o největší propad ve výši 15,3 % od roku 1962, v případě NASDAQ byl propad o 29,5 % největší od založení indexu v roce 1971.

Toto je první pololetí letošního a loňského roku u technologických akcií.

Při takovém rozdílu stojí za to se podívat na vývoj indexů od začátku roku 2022 do konce června letošního roku. I když titulky novin komentující první pololetí letošního roku jsou jaké jsou, za posledních 18 měsíců jsou akciové indexy stále v mínusu. Index S&P 500 je níže o 6,6 %, DJI je níže o 7,2 %, a Nasdaq dokonce o 12,7 % – viz následující graf. 

Zdroj: yahoo! finance

Minimum za toto období akcie dosáhly až v říjnu loňského roku, Nasdaq se mu výrazně přiblížil i na přelomu loňského a letošního roku. 

Tématem posledních měsíců je umělá inteligence, která byla i tahounem řady technologických akcií. V souladu s ní nejčastěji padají jména firem Microsoft (Bing), Alphabet (Bard) a Nvidia ovládající trh s procesory. Zde je vývoj cen jejich akcií od počátku roku 2022.

Zdroj: yahoo! finance

Největšího růstu mezi těmito akciemi dosáhla akcie Nvidia s růstem o 57,7 %. Akce Microsoftu stoupla o 8,7 %. Cena akcií společnosti Alphabet byla na konci června letošního roku o 14 % nižší, než byla na počátku roku 2022. To znamená, že výkonnost této akcie je horší než výkonnost indexu Nasdaq.

U těchto tří společností se významným způsobem liší očekávání investorů týkající se budoucího zisku. Akcie společnosti Nvidia se obchoduje se stávajícím P/E = 218 a forward P/E 4,5. Akcie Microsoft se obchoduje s P/E rovným 30,7 a forward P/E na úrovni 31. Akcie Alphabet má P/E rovný 20,7 a forward P/E činí 19,4. Od Alphabetu investoři nečekají nic mimořádného, u Microsoftu předpokládají pokračování firemního růstu, u společnosti Nvidia očekávají zvýšení zisku na více než pětinásobek.

Vývoj cen akcií v druhé polovině roku bude zajímavý a budeme se mu v lednu věnovat. Vývoj umělé inteligence tyto indexy významným způsobem ovlivní.