V minulém týdnu byla oznámena únorová data inflace. Z lednových 9,9 % stoupla na její úroveň na 11,1 %. Tahounem růstu byly především náklady na bydlení – rostoucí ceny elektřiny (+22,6 %) a zemního plynu (+28,3 %), dále pak pokračující růst cen potravin, oděvů a dalších cen zboží.
Meziměsíční vývoj míry inflace ukazuje následující graf:
Podle ČNB zveřejněná data odrážejí mimořádně silné a plošné inflační tlaky z domova i zahraničí. Petr Král, ředitel měnové sekce ČNB, svůj komentář březnovým datům zakončil následovně:
„V důsledku války na Ukrajině, která s sebou nese extrémní cenové tlaky zejména v oblasti komodit a vedla i k oslabení kurzu koruny, však v následujících měsících velmi pravděpodobně dojde k dalšímu znatelnému, byť dočasnému, nárůstu inflace.“
Je velmi pravděpodobné, že březnová inflace překoná 12% hranici. Teprve do ní se promítnou vyšší ceny komodit, jejichž skokový růst se reálně projevil až minulém týdnu. O kolik bude 12% hranice překonána, se prakticky nedá predikovat. Stačí se podívat na růst cen pohonných hmot – před týdnem jen stěží odhadnutelný.
Čím dále silněji začíná hrozit dvouciferná míra inflace za celý rok 2022.
Na příštím zasedání bankovní rady ČNB by mělo dojít k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. A to i za situace, kdy J. Rusnok prohlásil, že zvýšení není 100% garantované. Trh pracuje s defacto jistým zvýšením úrokových sazeb na 5,0 %, přičemž očekává i možné rychlejší a razant zvýšení. Nebylo by se čemu divit.