Menu

Rok 2020

Je to nový rok, a tak společně podíváme se na několik událostí, které nás v tomto roce čekají a neminou…

 

1. Brexit

Aktuální termín je 31. ledna, vše k němu zatím směřuje. Plynulost průběhu a zejména vývoj obchodních vztahů Velké Británie s EU bude jedním z klíčových faktorů tohoto roku. Proto vývoj těchto jednání bude třeba bedlivě pozorovat, na každý posun (byť i dočasný) budou trhy pravděpodobně reagovat.

Scénářů pro obchodní vztahy se nabízí celá řada, každý má své plusy a minusy. Následující infografika ukazuje některé principiální možnosti a přirovnává ke vztahům EU s jinými zeměmi. 

Uvidíme, co z toto nakonec bude.

 

2. Prezidentské volby ve Spojených státech

Prezidentské volby bezpochyby nejen ovlivní ekonomický vývoj Spojených států, ale zasáhnou i finanční trhy. Je to však obousměrné. Vývoj trhů a ekonomiky ovlivní následně prezidentské volby. Čím klidnější situace bude (ekonomika poroste, nezaměstnanost bude na rekordně nízkých úrovních plus hlavně akciové trhy nebudou kolabovat), tím by měl mít D. Trump lepší šance na znovuzvolení (což je menší nejistota, než nový prezident v úřadě).

Půjde o celý rok, o vývoj prezidentské kampaně. Jakmile začne nějakému demokratickému kandidátovi výrazně stoupat šance na získání nominace, trhy začnou více naslouchat jeho ekonomickému programu. Obratem začne porovnávání jeho šancí při kandidatuře proti D. Trumpovi. A opět totéž – trhy budou analyzovat programy obou kandidátů a dávat jim váhu podle šancí na vítězství. Čím vyrovnanější situace bude, tím nervóznější trhy budou, tím více Trump bude tlačit na Fed, aby ještě více uvolnil svoji politiku…

 

3. Obchodní válka Spojené státy x Čína x Evropa

Pomineme dění kolem Brexitu a podíváme se čistě sem. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou není ani zdaleka zažehnána. Časová osa z dílny BBC je vypovídající:

Proč je tady i Evropa? Jednou z rozbušek je i Nord Stream II. Kolem něj se v poslední době událo dost věcí, zejména sankce vyhlášené D. Trumpem proti společnostem podílejících se na jeho stavbě. K tomu si přidejte problém s automobilkami.

Pro názornost přikládáme i grafiku obchodní výměny mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou.

K tomu samozřejmě musíme připočíst „nebílé“ labutě všeho druhu a různé intenzity zabarvení. Některé labutě však mohou mít pákový efekt. Labuť X vystřelí ceny ropy na dvojnásobek. To je první dopad. Následovat může zpomalení ekonomiky USA s dopadem na prezidentské volby – to je druhý efekt. 

Chování Fedu a dalších institucí bude z těchto událostí vycházet a zpětně je i ovlivňovat. Ale nebudou tvůrci vývoje, spíše ho budou korigovat.