Menu

Rating Velké Británie v ohrožení…‼️

Agentura Moody’s v pátek po uzavření trhů oznámila změnu ratingu Velké Británii. Prozatím ho sice ponechala úrovni Aa2, avšak změnila jeho výhled ze stabilního na negativní. Toto je často používaný mezikrok, aby změna ratingu nebyla jako blesk z čistého nebe. Na druhou stranu se nejedná o žádnou tragédii, agentury S&P a Fitch mají rating Velké Británii na této úrovni již nějakou dobu. Na stejné úrovní je i rating Francie. Rating ČR je Aa3, tedy pouze mírně pod ratingem Velké Británie.

Jako primární důvod uvedla politickou situaci kolem Brexitu a hrozící paralýzu politiky, vymizení její předvídatelnosti. Právě tato nepředvídatelnost politického vývoje zvyšuje riziko a oslabuje tamní ekonomiku včetně negativního dopadu na státní rozpočet. Britský vládní dluh činí 87 % HDP a za poslední roky se téměř nezměnil. Pro srovnání – vládní dluh ČR je kolem 32 %.

Pokud by Brexit měl mít negativní dopady na britskou ekonomiku, vláda velmi pravděpodobně přikročí k podpůrným opatřením (řadu z nich jistě bude slibovat před blížícími se volbami), což by vedlo ke zvýšení zadlužení. O dalším směřování ratingu politická vůle bojovat s tímto zadlužením.

Kurz britské libry reagoval mírným oslabením z 1.2784 to 1.2774 dolaru za libru.