Menu

Rating ČR = rating Velká Británie

Ne, neumluvíme o stávající zdravotní situaci, ale jako vždy o ekonomice. Jedná o finanční rating států. Agentura Moody’s snížila v pátek rating Velké Británii z Aa2 na Aa3. Pro názornost v tabulce níže vidíte celkový přehled možných ratingů, včetně jejich popisu.

Přehled ratingové škály a popis jednotlivých úrovní ratingu (zdroj Moody’s)

Důvodem snížení ratingu jsou ve stávající době zvyšující se ekonomická rizika zejména v návaznosti na aktuální pandemii koronaviru a její dopady na ekonomiku. Bude zajímavé sledovat vývoj ratingů dalších zemí, dluhy skokově vzrostou. Vždyť Mezinárodní měnový fond dokonce před pár dny vyzval země k zadlužování se, což je v jeho případě otočka o 180 stupňů. 

Z našeho pohledu je zajímavá úroveň ratingu Velké Británie, stupeň Aa3 je totiž stejný jako v případě České republiky. Zde je zajímavý i vývoj ratingů v čase. Následující tabulka ukazuje rating těchto dvou zemí od doby před finanční krizí 2008-9.

Až do roku 2012 měla Velká Británie nejvyšší možný rating. V tomto roce došlo k oznámení negativního výhledu, což je mezikrok před samotným snížením. K prvnímu snížení pak došlo přesně po 12 měsících v únoru 2013. Další varování o možném snížení přišlo v roce 2016. Zde šlo o okamžitou reakci na výsledky referenda o Brexitu se šokujícím výsledkem. Ke snížení ratingu pak došlo na den přesně jeden rok po varování o jeho snížení.

Rating v ČR byl stabilní 10 let, v roce 2018 bylo oznámeno jeho možné zlepšení a loni k němu skutečně došlo. Poslední revize ratingu v ČR byla letos v dubna. V rámci EU je Česká republika zemí s nejlepším ratingem mezi zeměmi bývalého východního bloku.

Na naší úrovni z globálního pohledu je kromě Velké Británie ještě Hong Kong, Taiwan, Belgie a daňové ráje – Kajmanské ostrovy, Macau a Katar. O něco menší rating než Česká republika má například Čína, Japonsko, Irsko. Výrazně níže je Španělsko (Baa1), Itálie, Portugalsko (obě Baa3, i když Portugalsko s pozitivním výhledem).

Nejlepším možným ratingem oceňuje agentura Moody’s tyto země: Austrálii, Nový Zéland, Singapur, USA, Kanadu, Dánsko, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Norsko, Švédsko a Švýcarsko.  U žádné z těchto zemí není negativní výhled.

Vzhledem ke stávajícímu vývoji globální ekonomiky bude zajímavé podívat se na ratingy zemí i za rok.