Menu

Půjde hlavní akcionář WeWork k ledu

O problémech společnosti WeWork jsme psali před týdnem. Hlavním akcionářem společnosti WeWork byl Vision Fund 2 z japonské investiční skupiny Softbank. Ten nakoupil letos v lednu velký balík akcií společnosti i WeWork za 10 miliard dolarů, což znamenalo valuaci společnosti na úroveň 47 miliard dolarů. Její aktuální cena je odhadována na čtvrtinu. Ani další investice fondu do společností jako Uber nebo Slack se nejeví zrovna jako terno.

Výsledkem je ztráta reputace a nezájem investorů o tento fond. Ten pravděpodobně nedosáhne plánované velikosti ve výši 108 miliard dolarů, ačkoliv samotná Softbank chtěla fond naplnit z více než třetiny vlastními penězi. Nyní mu k této metě chybí lehce přes 10 miliard dolarů. Softbank v létě oznámila ochotu společností jako jsou Apple nebo Microsoft investovat do fondu část svých volných finančních prostředků. Zmíněné společnosti se k tomu odmítly vyjádřit.

Metoda investování, resp. oceňování investičních příležitostí fondu začíná připomínat „dot-com“ investice z konce 90. let minulého století…? Odnesly to i akcie mateřské společnosti Softbank poklesem o třetinu za dva měsíce. – viz přiložený graf. Akcie jsou na letošních minimech.

Pokud bude takový vývoj pokračovat a investice do fondu zamrznou, mohl by být fond ukončen…