Menu

První kryptobanka s licencí. Dokonce švýcarskou..

Na světě jsou nyní oficiálně první dvě kryptobanky s bankovní licencí plus licencí obchodníka s cennými papíry. Získaly ji ve Švýcarsku, jde Sygnum crypto bank s SEBA Crypto. Zatím mají prozatímní licenci, plná jim bude udělena po dokončení zbývajících administrativních kroků.

Kdyby tyto banky získaly takovouto licenci v zemi typu „Horní Dolní“, byla to jen malá zajímavost. Ale švýcarská bankovní licence, to je jiná váhová kategorie. Banka Sygnum má o ni požádáno také v Singapuru.

Švýcarská bankovní licence jim umožňuje plnohodnotné fungování po celém světě. Jakmile začnou plnohodnotně fungovat, počet podobných žádostí stoupne. Mohou se mezi nimi objevit například dceřiné společnosti stávajících globálních bank.

Při psaní článku jsme si vzpomněli i na Facebook a jeho kryptoměnu Libra. Když Facebook před pár měsíci oznámil úvahy o zavedení vlastní kryptoměny, vyvolalo to velké reakce. Reagoval i prezident Trump slovy, že pro něco takového bude muset Facebook zažádat o bankovní licenci. Tehdy to působilo jako něco, co mělo naznačit – tohle vám neprojde, na to zapomeňte. Podobně reagoval i šéf Fedu J. Powell.

Teď se ukazuje, že taková licence možná je a dost možná to Facebook udělá přes Švýcarsko, už teď je část projektu jeho kryptoměny situována do Švýcarska.

Možná nás čeká revoluce ve finančnictví…