Menu

Prosincová míra inflace v České republice a Spojených státech

Minulý týden byly zveřejněny míry inflace v České republice a Spojených státech. Budeme se věnovat oběma, začneme Českou republikou. 

V Česku se snížila z listopadových 16,2 % na 15,8 %, průměrná roční inflace loňského roku dosáhla 15,1 % (zboží 16,8 %, služby 12,3 %). Je to druhá nejvyšší roční míra inflace od vzniku České republiky v roce 1993, ve kterém činila 20,8 %. 

Zpomalení míry inflace je dobré, avšak zatím se nejedná o trvalý pokles. Vývoj je názorně zachycen v grafu zde:

(zdroj: ČSÚ)

Základní položky meziroční míry inflace:

  • Zboží: +17,8 %, služby +12,5 %. Tahounem inflace zůstává zboží, rozdíl mezi růstem cen zboží a služeb se ve srovnání s listopadem téměř nezměnil.
  • Bydlení: elektřina -21,2 %, plyn 140,2 %, tuhá paliva 66,4 %, teplo a teplá voda + 28,8 %, vodné 6,3 % a stočné také 6,4 %. 
  • Pokračuje zpomalení růstu imputovaného nájemného, činí 10,9 %. 
  • Potraviny: cukr +98,9 %, vejce + 92,4 %, mouka + 42,0 %, chleba +37,6 %, i zde bez zásadní změny
  • Pohonné hmoty + 4,4 %, automobily +9,2 %
  • Stravovací služby + 26,1 %

Dosažená inflace je o 3 procentní body nižší než v podzimní prognóze ČNB. Ta ve svém komentáři uvedla, že zdroje nižší míry inflace jsou regulované ceny energií a ceny pohonných hmot. Regulace cen snížila míru inflace o 3,5 procentního bodu. Naopak opačným směrem šly ceny potravin. 

V lednu lze vzhledem k obvyklému zvýšení ceny výrobků a služeb očekávat zvýšení inflace. Proto je lednová míra inflace obecně označována jako důležitěji než prosincová. Zároveň přispěje k průměrné inflaci roku 2023. Na tento vývoj přímo upozorňuje i ČNB. 

Podle Petra Krále, ředitele sekce měnové ČNB:

 „Ke zpomalování růstu cen služeb přispěl další pokles příspěvku nákladů vlastnického bydlení v podobě tzv. imputovaného nájemného.“

„V lednu lze zejména vlivem vyprchání účinnosti úsporného energetického tarifu očekávat opětovné zvýšení inflace, v dalších měsících roku 2023 by však růst cen měl zpomalovat… Ve druhé polovině roku se inflace sníží na jednociferné hodnoty…. Na horizontu měnové politiky, jímž je v podzimní prognóze první polovina roku 2024, se inflace sníží do blízkosti 2% cíle ČNB“ 

Nejbližší zasedání Bankovní rady ČNB proběhne 2. února.  Její vyjádření hodně napoví, jak bude dále postupovat. Ve stejný den zasedá i vedení Evropské centrální banky. 

Inflace se Spojených státech se snížila na z listopadových 7,1 % na prosincových očekávaných 6,5 %, což je šestý po sobě následující pokles, který zároveň představuje minimum od října 2021. Dvouletý graf je názorný.  

Akciové trhy vývoj uvítaly a tématem se stalo, zda Fed opět zpomalí zvyšování úrokových sazeb. Pokud ano, byly by zvýšeny pouze o 0,25 %. Měsíční míra inflace se díky poklesu cen potravin a ropy se zemním plynem snížila o 0,1 % (trhy ji očekávaly beze změny).

Tahounem inflace směrem nahoru byly služby s velkým růstem nájemného, jejich inflace se ještě nezpomalila. Jak je vidět, to je opačný směr vývoje nežli v České republice, kde inflace spojená s bydlením zpomaluje. 

O reakci Fedu se dozvíme jeden den před jednáním Bankovní rady ČNB a vedení ECB.