Minulý týden ve středu a čtvrtek došlo k výraznému poklesu cen akcií společnosti Apple, její kapitalizace klesla přibližně o 200 miliard dolarů. Velikost propadu je srovnatelná s tržní kapitalizací například společností Netflix, Pfizer nebo Shell. Podle Erika Woodringa z Morgan Stanley trh pracoval se 70% poklesem prodejů iPhone v Číně, což vidí jako málo pravděpodobné.
Hlavním důvodem tohoto poklesu byly nedávné zprávy naznačující, že Čína plánuje omezit používání iPhonů zaměstnanci vládních agentur a státními firmami. Toto poslední nařízení ukazuje na zvýšenou snahu Číny zajistit striktní dodržování již několik let existujících pravidel, a to kvůli bezpečnostním rizikům. Při dnešních americko – čínských vztazích je klidně možné, že se jedná o odplatu za sankce proti Huawai. Samotné prohlášení bylo navíc načasováno pouze několik dní před očekávaným úterním představením nového iPhonu 15 na trh.
Týdenní vývoj ceny akcie Apple je zde, v pátek se cena akcie stabilizovala.
iPhone je klíčový produkt Apple, jeho prodej v posledním čtvrtletí činil 39,7 miliardy dolarů, což představuje 48 % tržeb společnosti Apple. Dlouhodobý vývoj ukazuje tento graf společnosti App Economy Insights.
Čínský trh je pro Apple velmi důležitý – celkové čínské tržby činí přibližně 20 % tržeb společnosti. Co se týče trhu smartphonů, počet iPhone prodaných v Číně je srovnatelný s prodejem ve Spojených státech. Na čínském trhu byl Apple podle analýzy od společnosti Counterponit v červnu letošního roku na 3. místě s 16% podílem. Před ním byly pouze společnosti OPPP a vivo, obě s 18% podílem.
O dopadu tohoto kroku na společnost Apple, a tedy investory držící jeho akcie včetně Berskshire Hathaway, rozhodnou čínské nestátní firmy a spotřebitelé.