Menu

Prezident Goldman Sachs důrazně varuje před dalším vývojem

J. Waldron, prezident investiční banky Goldman Sachs minulý čtvrtek na bankovní konferenci důrazně varoval před riziky budoucího vývoje globální ekonomiky ovlivněné řadou šoků. Aktuální situaci totiž vidí nepředvídatelnou, výraz „black swan“ však nepoužil. Nejcitovanější větou je tato „This is among if not the most complex, dynamic environment I’ve ever seen in my career. We’ve obviously been through lots of cycles, but the confluence of the number of shocks to the system, to me is unprecedented.“

Vše se podle jeho názoru projeví i na finančních trzích. Jako hlavní faktory uvedl inflaci, měnovou politiku Fedu, fiskální politiku vlády, zmínil samozřejmě i vývoj na Ukrajině. Největší riziko vidí v tom, že všechny tyto faktory se objevily ve stejném období. Proto vyjádřil překvapení pokračujících fúzí a akvizic, jako by společnosti stávající rizikovou situaci nebraly v úvahu.

Podle jeho slov ale v Goldman Sachs rizika vidí a banka se s nimi zvládne vypořádat. Na tomto místě je dobré připomenout, že při finanční krizi 2008/2009 byl Goldmach Sachs zachráněn W. Buffettem, který mu poskytl nezbytné finanční prostředky. 

Svým postojem se J. Waldron každopádně přidal k J. Dimonovi, CEO JP Morgan. Ten svůj pesimistický pohled vyjadřuje již delší dobu a minulou středu varoval před hurikánem nepředvídatelných kombinací událostí. Na předchozí konferenci J. Dimon varoval před bouřkovými mraky, minulou středu je povýšil dokonce na hurikány. I on mluvil o připravenosti na další možná rizika. Podle jeho slov JPMorgan raději využije konzervativní investice, než aby se snažil o možné vyšší výnosy.

Pesimismus bankéřů není dobrým signálem. Recese ve Spojených státech (nejen) se zdá být pravděpodobnější, než jakým způsobem se dosud vyjadřuje Fed a další instituce.