Menu

Posilující česká koruna

Od začátku letošního roku kurz české koruny významným způsobem posiluje, přičemž již klesl pod hranici 24,50 korun za euro a dosáhl tak devítiletého maxima. Níže přikládám graf za posledních 6 měsíců, tedy za období spojené se zvyšováním úrokových sazeb.

(zdroj: Patria Finance, patria.cz)

Faktorem ovlivňujícím pohyb kurzu je výše úrokových sazeb. Loňské zvyšování úrokových sazeb je přehledně zachyceno v tabulce níže.

(zdroj: ČNB)

První zvýšení 0,25 % na 0,5 % proběhlo v červnu loňského roku bez jakékoliv reakce kurzu koruny. Ke stejně velkému zvýšení došlo i 6. srpna, kdy byly sazby zvýšeny z 0,50 % na 0,75 % – opět bez velkého dopadu na kurz koruny. K prvnímu neočekávánému zrychlení zvyšování sazeb došlo 1. října a od té doby kurz fluktuoval mezi 25,2 a 25,8 koruny za euro. Zvýšení úrokových sazeb 5. listopadu míru fluktuace nezměnilo.

Zásadnější změna vývoje kurzu nastala až po zasedání bankovní rady ČNB 22. prosince, kdy došlo k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat i při prvním letošním zasedání bankovní rady počátkem února. Tato očekávání přispívají k posilování koruny. Na druhou stranu, nic neroste do nebes a korekce jsou na finančních trzích standardem, a proto samozřejmě časem nastanou i zde.

Posilování české koruny tlačí inflaci směrem dolů (dochází ke snižování cen importovaného zboží). Lze tedy očekávat, že dopadu posílení české koruny na míru inflace se bude bankovní rada věnovat ve svém příštím zasedání.

P. S.  Historické maximum koruny 22,97 Kč / euro bylo dosaženo 21. 7. 2008, tedy měsíc a půl před pádem Lehman Brothers. Dlouhodobý graf od vzniku eura je zde:

(zdroj: Patria Finance, patria.cz)

Letošní rozsah korekce se od korekce na podzim 2008 bude jistě lišit.