Menu

Porsche přerostlo Volkswagen

Akcie automobilky Porsche před týdnem prostřednictvím spin-off stejnojmenné divize vstoupily na německou burzu. 

Emisní cena byla 82,5 eura za akcii, což je horní hranice pásma nabízeného pásma. Na burze se obchoduje 12,5 % akcií společnosti, dalších 12,5 % je v majetku rodiny Porsche-Piëch, koncern Volkswagen pak drží 75 % akcií.

Jedná se o největší německé IPO od roku 1996, kdy se začaly obchodovat akcie Deutsche Telekom. VW emisí akcií získal 19 miliard euro, z toho 49 % může být vyplaceno akcionářům jako mimořádná dividenda. Zbylé finanční prostředky budou použity při financování elektromobilů. 

Při čtvrteční ceně 90,68 eura za akcii dosáhla tržní kapitalizace 82,7 miliardy euro a překonala tržní kapitalizaci samotné společnosti Volkswagen (77,7 miliardy euro). Tím se Porsche stalo evropskou automobilkou s největší tržní kapitalizací. Přitom koncern VW prodá 10 milionu aut, Porsche 300 tisíc. Za Volkswagenem následuje na třetím místě Mercedes Benz s kapitalizací 57,2 miliardy euro.

(zdroj: Bloomberg)

P. S.

Při emisi akcií společnost Porsche připomněla svůj neslavnější model Porsche 911. Je vydáno 911 milionů akcií a ticker na německé burze je P911.