Menu

Platby za plyn v ruských rublech

Ve středu minulého týdne ruský prezident Putin v rámci reakcí na probíhající sankce oznámil, že Rusko bude při prodeji zemního plynu akceptovat platby výhradně v rublech, přičemž jeho cena samozřejmě zůstane nadále v dolarech. Opatření se bude se týkat takzvaných nepřátelských států, kam řadí mimo jiné celou EU. Celý proces byl měl být připraven do středy tohoto týdne (tedy do dvou dní).  Pro stávající odběratele jde o absolutní novinku a vývoj bude zajímavé sledovat. Každopádně není s podivem, že cena plynu v Evropě po tomto oznámení vrostla skokově o třetinu. 

Tento přístup jednoduchým způsobem zvyšuje poptávku pro rublu, což je ideální způsob intervence proti jeho oslabení – místo centrální banky to zařídí zájemci o plyn. Volatilita kurzu rublu jistě bude vysoká, a tak mezi první kroky kupujících musí patřit kurzový hedging. Pro ilustraci přikládáme tříměsíční vývoj kurzu rublu vůči dolaru.

(zdroj: yahoo.finance.com)

Samotná měnová konverze bude pak probíhat na ruském domácím trhu. Zajímavé bude sledovat, zde bude existovat rozdíl mezi kurzem na ruském domácím trhu a na zahraničních trzích. 

Platby za plyn v rublech mají ještě jedno využití – faktické spuštění vlny kvantitativního uvolňování. Existující poptávka po vydávaných rublech bude zajištěna. Rublu se devizové sankce netýkají a netýkají se ani čínského jüanu nebo indické rupie. Indie patří mezi země, které zahájily nákupy ruského plynu se slevou a platí právě rupiemi. 

Výsledkem v celé evropské ekonomice bude zdražení ropy a plynu, které se obratem promítne v cenách benzínu a nafty pro koncové uživatele, následně ve všech provázaných produktech a službách, včetně nákladů na výše zmíněný hedging. 

Co bude výsledkem? Tento požadavek se buď ukáže jako geniální tah (minimalizace efektu sankcí) nebo jako střelba do vlastních řad (velmi rychlý pokles poptávky po ruském plynu).