Menu

Obchody Warrena Buffetta v Q3

Společnost Berkshire Hathaway před týdnem vydala čtvrtletní report 13F, v něm povinně zveřejňuje obchody s cennými papíry. Report musí být zveřejněn do 45 dní po skončení čtvrtletí a Berkshire Hathaway tak učinila v poslední možný den (což samozřejmě není náhoda, na druhou stranu – proč by měla „odtajňovat“ informace dříve, než musí). 

Aktuální hodnota portfolia činí 296 miliard, před rokem činila 293 miliard dolarů. Největší podíl v něm zaujímají akcie společnosti Apple ve výši 123,6 miliardy dolarů a podílem 41,8 %. Na druhém místě je Bank of America v hodnotě 30,5 miliardy dolarů s podílem 10,3 %, na třetím pak Chevron v hodnotě 23,7 miliardy a podílem 8,0 % portfolia. Podíl těchto tří společností dosahuje 60 %. Akcie 10 společností představují 87 % portfolia.

Přehled celého portfolia je zde:

Nejvýznamnějším obchodem minulého čtvrtletí byl nákup největšího světového výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor. Berkshire Hathaway ho nakoupil za 4,1 miliardy dolarů, čímže se stal desátou největší pozicí v portfoliu (1,5 %). 

U větších pozic došlo ke dvěma nákupům. Prvním je 3,9 milionu akcií ve společnosti Chevron (podíl ve společnosti se tak zvýšil na 8,4 %). Druhým je pak nákup 35,8 mil akcií společnosti Occidental Petroleum, kde podíl vzrostl na 21 %. 

První malé nákupy akcií provedl Berkshire Hathaway u stavební společnosti Louisiana Pacific a nevelké investiční banky Jefferies. Nákupy akcií společnosti RH zvedl podíl na 9,9 %, v Celanes corp. na 9,0 % a v Paramount na 15 %.

Prodávaných akcií bylo několik. Společnost prodala za 180 mil všechny držené akcie společnosti STORE Capital. Proběhly rovněž prodeje akcií bank US Bancorp a Bank of New York Mellon Corp. V US Bancorp byl podíl snížen o 35 %, v Bank of New York Mellon o 14 %. K tomu došlo k prodeji 12 % držených akcií Activison Blizzard, 5,4 % akcií General Motors a 4,1 % akcií Kroger.

P. S. Jedna z největších investic není v portfoliu vidět. Jedná se o zpětný odkup akcií Berkshire Hathaway, tentokrát za 1 miliardu dolarů.